Nasz Drogi Długu – 24

Na świecie szaleje kryzys zadłużenia. Lecz premier Tusk twierdzi, że Polska jest dobrze przygotowana na kryzys. Kolejne państwa okazują się niewypłacalne. Nam to nie straszne, bo Donald Tusk premieruje od końca 2007. W tym czasie nasze przygotowania do kryzysu zadłużenia polegały na tym, że dług publiczny, banków, firm oraz gospodarstw domowych wzrósł o ponad 25% PKB:

Źródło: GUS, NBP, Ministerstwo Finansów

Sam oficjalny dług publiczny za rządów Tuska wzrósł z poniżej 14 tys zł na głowę do ponad 20 tys zł.  A mamy jeszcze dług prywatny, który gdy kryzys nadejzdzie też będzie problemem. Wychodzi na to, że gwałtowny przyrost zadłużenia polskich podmiotów jest oryginalnym polskim sposobem przygotowania się na kryzys zadłużenia.  Podziwiam dobre samopoczucie i nieodpowiedzialność premiera.

Cudów nie ma. Po wyborach Tusk (bo wszystko wskazuje, że to on wygra) podwyższy podatki, obniży wydatki państwa oraz zrobi kolejny skok na pieniądze odkładane przez młodych w OFE na przyszłe emerytury.

Z takimi przywódcami państwo nie zadba o twój dobrobyt. Potrzebujsz zabezpieczyć się sam. Nie kupuj na kredyt nowego samochodu czy mieszkania. Ogranicz wydatki luksusowe. Nie jedż na drogie wakacje. Weź plecak i pojedź pod namiot. Odłóż na czarną godzinę. Oszczędności na poziomie 12-24 miesięcznych wydatków to przyzwoite minimum. Gdy nadejdzie kryzys, będziesz wdzięczny żeś posłuchał.
 
 
0 comments… add one

Leave a Comment