Nasz Drogi Długu – 20

Pomóż dziennikarzom zrozumieć świat

Istotą zawodu dziennikarza jest pomagać mniej kumatym w rozumieniu świata. Niestety w zakresie dziennikarstwa gospodarczego czytelników i odbiorców mediów obowiązuje zasada: zrób to sam. Dzień po dniu kolejne tuzy dziennikarstwa mówią lub piszą, że decyzja Komisji Europejskiej, która zgodziła się uwzględniać wydatki na OFE przy unijnych ocenach polskiego budżetu odsuwa zagrożenie przekroczenia progu 55% przez dług publiczny. Trzy bzdury w jednym zdaniu.

Po pierwsze: Według metodologii Eurostat dług Polski już przekroczył 55% PKB. Eurostat nie zmieni sposobu liczenia.

Po drugie: decyzja komisji dotyczy tylko unijnej procedury nadmiernego zadłużenia wymaganej przez Paktu Stabilizacji i Wzrostu . Nie dotyczy polskiej definicji długu publicznego. Donald razem z PO mogli zmienić definicję długu publicznego bez wchodzenia w kompromisy z UE.

Znaczy się, że Sejm na użytek konstytucyjnego ograniczenia długu publicznego do PKB w wysokości 60% może dowolnie definiować dług publiczny zmienając ustawę. Unii Europejskiej nic do tego. Donald po prostu nie chce pokazać, że kugluje definicjami długu. Woli przykryć kuglowanie opowieściami o uzgodnieniach z UE. Wręcz bezczelnie ogłasza nam sukces Polski na forum UE.  To jest bezczelność złodzieja, który przyłapany z ręką w cudzej kieszeni biegnie krzycząc łapać złodzieja. Donald utracjusz który, podwyższył nam dług w sposób bezprecedensowy sugeruje, że nam go obniżył.

Po trzecie: żadnej decyzji Komisji nie było. Była tylko rozmowa Donalda z Barroso, w której Barroso coś obiecał, ale co to nie wiemy. Bo nagrań z rozmowy nie słyszeliśmy a w słowa polityków, które nie są zapisane w prawie jak ktoś chce to może wierzyć. 

Barosso zresztą też kugluje. Oficjalne statystyki długu nie pokazują prawdziwych zobowiązań państw UE. Oficjalny dług Polski to według polskiej metodologi około 53% PKB, ale ten prawdziwy wynosi powyżej 200% PKB.

Część państw UE w tym Polska zreformowąły swoje systemy emerytalne w taki sposób, że corocznie powoli ujawniają część dotychczas ukrytego zadłużenia publicznego. Polska ujawniła najwięcej ukrytego zadłużenia ze wszystkich państw UE.  Barosso zamiast teraz ujawnić dla wszystkich państw UE prawdziwy poziom zadłużenia woli pójść Polsce na rękę i w ramach procedur unijnych udawać, że część naszego długu nie jest długiem.
 
 

Inne wpisy z cyklu Nasz Drogi Długu:

OFE – 28 listopada 2010 –  Wprowadzenie OFE skutkuje corocznym ujawnianie części ukrytego zadłużenia publicznego. Wypłaty do OFE zwiększają wydatki budżetu. Tym samym zwiększają deficyt budżetowy i oficjalne zadłużenie. Nie zmienia to co prawda zadlużenia Polski, tylko je ujawnia, ale tworzy też problem dla polityków.

Dług, który nie jest długiem – 24 listopada 2010 –  Rządzący kombinują jak uniknąć przekroczenia konstytucyjnych poziomów zadłużenia. Nie, nie myślą o rzeczywistym cięciu wydatków i podnoszeniu podatków.  Wolą kuglować definicjami długu.

Oko w oko ze spiralą zadłużenia – 6 września 2010 – Jeśli państwa G-7 nie zmniejszą wydatków i nie zwiększą podatków to ich oficjalny dług publiczny wzrośnie z  77% PKB w 2007 do 441% w 2050

Jedz, pij i popuszczaj pasa –  Dobre reformy nie muszą boleć. Wystarczy, że znieczulimy sie przajadając przyszłość. Jesteśmy narodem średnio zamożnym. I takim pozostaniemy. Bo mamy zbyt dużą skłonność do konsumowania.

Ci oszuści Grecy! – My też całkiem sprawnie oszukujemy przy liczeniu długu publicznego Polski.

Doroczny list do Naszego Drogiego Długu publicznego – 20 kwietnia 2010

Zachód jest bankrutem, nam się może udaNasz dług też rośnie. Ale wynika to ze zwyczajnej rozrzutności, a nie z konieczności ratowania banków.

Prawdziwy dług publizny USA wynosi ponad 400% PKB–  … to znaczy co najmniej 400%!

Od dawno wiadomo, że państwa fałszują statystykę długu publicznego – Grecy fałszują dane statystyczne! Jakie to straszne! Jak mogli?! Po pierwsze nie tylko Grecy, lecz wiele innych państw Europy. Po drugie dawno o tym wiadomo.

Nasz Drogi Długu 10 –  – Jeśłi już nawet Bank of International Settlements pisze, że gospodarka państw rozwiniętych stoi na kruchym fundamencie nadmiernego i rosnącego długu, oraz systemu finansowego stworzonego do wywoływania coraz większych kryzysów to jest naprawdę niewesoło.

Wcześniej czy później wysokie i rośnące zadłużenie jest niebezpieczneZadłużający się kraj może przez wiele lat komfortowo żyć na kredyt. Jednak jeśli dług rośnie, a możliwości spłaty tego długu kurzczą się to przychodzi dzień, gdy koszt spłaty długu dla kraju, któremu już i tak brakuje pieniędzy nagle gwałtownie rośnie. W takiej sytuacji obecnie jest Grecja.

Suma długu oficjalnego i ukrytego dla 26 krajów – 

Ukryty dług emerytalny Polski na tle innych krajów  –

Jak definiować dług  – Media informują, że zbliżamy się powoli do ustawowych (50% i 55%) i konstytucyjnych (60%) ograniczeń długu publicznego do PKB. Nawet sensowni ludzie zaczynają teraz kombinować jak zmienić definicję długu, byśmy tych granic nie przekroczyli. Takie manipulowanie przy definicji długu będzie równie skuteczne jak tłuczenie termometru na wieść o chorobie.

Licznik DługuJak dobrze pójdzie to w przyszłym roku w realu w okolicach Sejmu zawiśnie licznik długu, który  odliczał będzie narastanie naszego długu.

Minister Rostowski wybrał się jumaćObecny minister finansów przeniósł kasę z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który miał stanowić rezerwę na wypłaty emerytur, gdy społeczeństwo się zestarzeje na wypłatę emerytur w bieżącym roku. JEDNAK POTEM SIĘ WYCOFAŁ Z TEGO POMYSŁU

Polska liderem konsumpcji Choć my Polacy jesteśmy na dorobku, to wśród narodów świata jesteśmy jednym z liderów konsumpcji. Konsumpcja jako procent PKB jest w Polsce ponadprzeciętnie wysoka.

Żyć na kredyt, czy oszczędzać?Życie na kredyt to transfer konsumpcji z przyszłości w teraźniejszość.  Trochę dziś kosztem jutra zawsze można wydać ale w rozsądnych rozmiarach zwłaszcza jeżeli inwestujemy. Czy nasze obecne życie na kredyt jest rozsądne osądź sam.

Nasz Drogi Długu Publiczny! Mija kolejny rok demokracji i rynku. I wszytko jedno czy ministrem finansów jest Balcerowicz czy Kołodko, czy rządzi SLD, czy PO jak co roku, jest Cię Nasz Drogi Długu Publiczny coraz więcej.

Czy Polska zbankrutuje? – 7 stycznia 2009 – Według oficjalnej statystyki polski dług publiczny w relacji do PKB wynosi około 45%.  Jednak naprawdę dług publiczny Polski sięga powyżej 200% PKB.

 

0 comments… add one

Leave a Comment