Nasz Drogi Długu – 14

Nasz Drogi Długu,

Po roku znowu piszę do Ciebie, by zauważyć, że nie tylko urosłeś ale rośniesz nam coraz szybciej. Dług publiczny na głowę każdego Polaka to już 17,4 tysięcy złotych:

 

 Dług publiczny na głowę Polaka

Źródło: Ministerstwo Finansów, GUS

W tym roku zaczyna się robić ciekawie. Na koniec zeszłego roku sięgnąłeś pierwszego progu ostrożnościowego ustawionego dla naszych finansów publicznych w wysokości dług do PKB =50%, bo wynosisz już 49,9%:

 Dług publiczny do PKB

Źródło: Ministerstwo Finansów

Ja oczywiście wierzę Panu Ministrów Finansów, że właśnie postanowiłeś się zatrzymać o te 0,1% przed pierwszym progiem i że to nie są żaden oszustwa księgowe. Bo Pan Minister to przecież nie złodziej, ani oszust. Tylko źli ludzie by śmieli nie wierzyć Panu Ministrowi.

Od dawna Ci to chciałem powiedzieć: Drogi Długu jesteś Wielki!  A tak konkretnie to koszt twojej obsługi jest większy niż tegoroczne nakłady budżetowe na oświatę i wychowanie, szkolnictwo wyższe, ochronę zdrowia i pomoc społeczną razem wzięte. Po prostu czad i total:

 Dług publiczny

Źródło: Ministerstwo Finansów

No i na koniec muszę Ci to powiedzieć jesteś Drogi, ale to bardzo Drogi, bo twoja obsługa pochłania już 14% dochodów naszego budżetu:

  Koszt obsługi długu publicznego

Źródło: Ministerstwo Finansów

Za rok znowu do Ciebię napiszę. A dziś znowu sobie i innym podatnikom życzę, by było Cię mniej.

Naiwny Podatnik

 

 

Inne wpisy z cyklu Nasz Drogi Długu:

Zachód jest bankrutem, nam się może udaNasz dług też rośnie. Ale wynika to ze zwyczajnej rozrzutności, a nie z konieczności ratowania banków.

Prawdziwy dług publizny USA wynosi ponad 400% PKB–  … to znaczy co najmniej 400%!

Od dawno wiadomo, że państwa fałszują statystykę długu publicznego – Grecy fałszują dane statystyczne! Jakie to straszne! Jak mogli?! Po pierwsze nie tylko Grecy, lecz wiele innych państw Europy. Po drugie dawno o tym wiadomo.

Nasz Drogi Długu 10 –  – Jeśłi już nawet Bank of International Settlements pisze, że gospodarka państw rozwiniętych stoi na kruchym fundamencie nadmiernego i rosnącego długu, oraz systemu finansowego stworzonego do wywoływania coraz większych kryzysów to jest naprawdę niewesoło.

Wcześniej czy później wysokie i rośnące zadłużenie jest niebezpieczneZadłużający się kraj może przez wiele lat komfortowo żyć na kredyt. Jednak jeśli dług rośnie, a możliwości spłaty tego długu kurzczą się to przychodzi dzień, gdy koszt spłaty długu dla kraju, któremu już i tak brakuje pieniędzy nagle gwałtownie rośnie. W takiej sytuacji obecnie jest Grecja.

Suma długu oficjalnego i ukrytego dla 26 krajów – 

Ukryty dług emerytalny Polski na tle innych krajów  –

Jak definiować dług  – Media informują, że zbliżamy się powoli do ustawowych (50% i 55%) i konstytucyjnych (60%) ograniczeń długu publicznego do PKB. Nawet sensowni ludzie zaczynają teraz kombinować jak zmienić definicję długu, byśmy tych granic nie przekroczyli. Takie manipulowanie przy definicji długu będzie równie skuteczne jak tłuczenie termometru na wieść o chorobie.

Licznik DługuJak dobrze pójdzie to w przyszłym roku w realu w okolicach Sejmu zawiśnie licznik długu, który  odliczał będzie narastanie naszego długu.

Minister Rostowski wybrał się jumaćObecny minister finansów przeniósł kasę z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który miał stanowić rezerwę na wypłaty e

merytur, gdy społeczeństwo się zestarzeje na wypłatę emerytur w bieżącym roku. JEDNAK POTEM SIĘ WYCOFAŁ Z TEGO POMYSŁU

Polska liderem konsumpcji Choć my Polacy jesteśmy na dorobku, to wśród narodów świata jesteśmy jednym z liderów konsumpcji. Konsumpcja jako procent PKB jest w Polsce ponadprzeciętnie wysoka.

Żyć na kredyt, czy oszczędzać?Życie na kredyt to transfer konsumpcji z przyszłości w teraźniejszość.  Trochę dziś kosztem jutra zawsze można wydać ale w rozsądnych rozmiarach zwłaszcza jeżeli inwestujemy. Czy nasze obecne życie na kredyt jest rozsądne osądź sam.

Nasz Drogi Długu Publiczny! Mija kolejny rok demokracji i rynku. I wszytko jedno czy ministrem finansów jest Balcerowicz czy Kołodko, czy rządzi SLD, czy PO jak co roku, jest Cię Nasz Drogi Długu Publiczny coraz więcej.

Czy Polska zbankrutuje? – 7 stycznia 2009 – Według oficjalnej statystyki polski dług publiczny w relacji do PKB wynosi około 45%.  Jednak naprawdę dług publiczny Polski sięga powyżej 200% PKB.

0 comments… add one

Leave a Comment