Nasz Drogi Długu – 12

Prawdziwy dług publiczny USA wynosi ponad 400% PKB

W zeszłym roku oszacowałem prawdziwy poziom zadłużenia Polski na ponad 200% PKB. Na te sumę słada się oficjalny dług publiczny w wysokości ok 50% PKB oraz koszty obietnic  emerytalnych  na które nie ma oszczędności i które będą spłacone z bieżących podatków w wysokości ok 150%-200% PKB. W USA jest podobny problem. Kilka dni temu rząd amerykański opublikował Financial Report of the US Government 2009, który zawiera szacunek dziury w ich systemie ubezpieczeń społecznych, którą zasypać mają w przyszłości podatnicy.

Na stronie 50 tego raportu zestawione są wpływy i wypływy ich systemu ubezpieczeń społecznych (bez kosztów związanych z pylicą):

 

Na czerwono zakreśliłem różnicę pomiędzy wpływami a wypływami. Wynosi ona ponad 7 bilionów dolarów (7.677.000.000.000)! Dla porównania PKB Ameryki wynosi trochę ponad 14 bilionów dolarów. Oooopps. 

Ale gdy do ubezpieczeń społecznych (social security), dodadzą jeszcze koszty leczenia finansowane przez państwo (medicare) opisane na reszcie strony 50 i stronie 51 tego raportu to dziura zwiększa się do ponad 45 bilionów dolarów (48.878.000.000.000). Co już stanowi ponad 300% PKB…

Oficjalny dług USA to około 100% PKB. A jest jeszcze dziura  w planach emerytalnych oferowanych przez władze stanowe…

 

Inne wpisy z cyklu Nasz Drogi Długu:

Od dawno wiadomo, że państwa fałszują statystykę długu publicznego – Grecy fałszują dane statystyczne! Jakie to straszne! Jak mogli?! Po pierwsze nie tylko Grecy, lecz wiele innych państw Europy. Po drugie dawno o tym wiadomo.

Nasz Drogi Długu 10 –  – Jeśłi już nawet Bank of International Settlements pisze, że gospodarka państw rozwiniętych stoi na kruchym fundamencie nadmiernego i rosnącego długu, oraz systemu finansowego stworzonego do wywoływania coraz większych kryzysów to jest naprawdę niewesoło.

Wcześniej czy później wysokie i rośnące zadłużenie jest niebezpieczneZadłużający się kraj może przez wiele lat komfortowo żyć na kredyt. Jednak jeśli dług rośnie, a możliwości spłaty tego długu kurzczą się to przychodzi dzień, gdy koszt spłaty długu dla kraju, któremu już i tak brakuje pieniędzy nagle gwałtownie rośnie. W takiej sytuacji obecnie jest Grecja.

Suma długu oficjalnego i ukrytego dla 26 krajów – 

Ukryty dług emerytalny Polski na tle innych krajów  –

Jak definiować dług  – Media informują, że zbliżamy się powoli do ustawowych (50% i 55%) i konstytucyjnych (60%) ograniczeń długu publicznego do PKB. Nawet sensowni ludzie zaczynają teraz kombinować jak zmienić definicję długu, byśmy tych granic nie przekroczyli. Takie manipulowanie przy definicji długu będzie równie skuteczne jak tłuczenie termometru na wieść o chorobie.

Licznik DługuJak dobrze pójdzie to w przyszłym roku w realu w okolicach Sejmu zawiśnie licznik długu, który  odliczał będzie narastanie naszego długu.

Minister Rostowski wybrał się jumaćObecny minister finansów przeniósł kasę z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który miał stanowić rezerwę na wypłaty emerytur, gdy społeczeństwo się zestarzeje na wypłatę emerytur w bieżącym roku. JEDNAK POTEM SIĘ WYCOFAŁ Z TEGO POMYSŁU

Polska liderem konsumpcji Choć my Polacy jesteśmy na dorobku, to wśród narodów świata jesteśmy jednym z liderów konsumpcji. Konsumpcja jako procent PKB jest w Polsce ponadprzeciętnie wysoka.

Żyć na kredyt, czy oszczędzać?Życie na kredyt to transfer konsumpcji z przyszłości w teraźniejszość.  Trochę dziś kosztem jutra zawsze można wydać ale w rozsądnych rozmiarach zwłaszcza jeżeli inwestujemy. Czy nasze obecne życie na kredyt jest rozsądne osądź sam.

Nasz Drogi Długu Publiczny! Mija kolejny rok demokracji i rynku. I wszytko jedno czy ministrem finansów jest Balcerowicz czy Kołodko, czy rządzi SLD, czy PO jak co roku, jest Cię Nasz Drogi Długu Publiczny coraz więcej.

Czy Polska zbankrutuje? – 7 stycznia 2009 – Według oficjalnej statystyki polski dług publiczny w relacji do PKB wynosi około 45%.  Jednak naprawdę dług publiczny Polski sięga powyżej 200% PKB.

 

0 comments… add one

Leave a Comment