Nasz Drogi Długu 11

Grecy fałszują dane statystyczne! Jakie to straszne! Jak mogli?! Po pierwsze nie tylko Grecy, lecz wiele innych państw Europy. Po drugie dawno o tym wiadomo. Już w 2001 w Gustavo Piga opublikował p/t "Derivatives and Public Debt Management" raport n/t wykorzystania instrumentów pochodnych do obniżania wskaźników deficytu budżetowego i zadłużenia – podaje tam bez podawania nazwy Włoch przykład fałszowania danych statystycznych za pomocą transakcji swap. Po trzecie nasz rząd również regularnie fałszuje statystyki dotyczące publicznego zadłużenia.

Za każdym razem, gdy jakiś rząd pozwala na wzrost długów wobec  n.p. szpitali, zamiast kupować sprzęt to bierze go w leasing,  lub powołuje spółki, które w imieniu rządu na zadania rządowe biorą dług to zaniża oficjalnie liczony dług publiczny, choć w rzeczywistości dług ten nadal istnieje. Nie trzeba do tego wyrafinowanych transakcji finansowych, sami mamy w Polsce spore doświadczenie w tym zakresie.

Nie dalej jak w miniony  weekend Gazeta Wyborcza opisała pomysł powołania przez  nasze państwo spółki ARP Fly, która miała kupić samoloty dla prezydent i premiera. Afera, którą Gazeta dostrzegła to, że po rozmyśleniu się z tego trybu zakupu samolotów państwowa spółka nie zapłaciła swoich rachunków firmom, głównie prawnikom, kórzy dla tej spółki pracowali. Natomiast większa afera, której Gazeta nie dostrzegła jako afery to, że w ten sposób sektor publiczny mógł pożyczyć pieniądze, ale dług tej spółki nie zostałby odzwierciedlony w statystyce zadłużenia publicznego państwa. A co to jest jak nie bezczelne fałszowanie danych?

Nie bądźmy więc takimi świętoszkami, nasz rząd w naszym imieniu potrafi fałszować dane n/t długu publicznego nie gorzej niż Grecy. Statystyki fałszuje zresztą nie tylko rząd grecki lecz większosść rządów europejskich. W roku 1997, gdy pierwsze kraje chcąc przystąpić do Euro musiały spełniać kryteria długu (60% PKB) i deficytu (3% PKB) fałszowanie statystyk przez państwa europejskie było nagminne. Na przykład władze francuskie umowiły się z France Telecom, że przejmą aktywa funduszy emerytalnych France Telecom w zamian za zobowiązanie do wypłacenia emerytur pracownikom France Telecom. Przejęcie tych aktywów zaksięgowano jako jednorozaowy wpływ do budżetu, który zmniejszył deficyt o 0,5% PKB. Niestety przy okazji Francuzi zapomnieli zaksięgować  wzrostu publicznych zobowiązań z tytułu wypłaty emerytur pracownikom France Telecom.

Dziś jest modnym, by za kryzys finansowy i różne z nim związane przekręty winić banki. Niestety prawda jest jeszcze gorsza, rządy większości państ rozwiniętych miały i mają interes w tym, by duża część rynku finansowego była nieprzejrzysta i słabo regulowana, bo same korzystają na takim stanie rzeczy.

A będzie tylko gorzej, bo czym bardziej rządy będą  na poziomie Unii Europejskiej uzgadniać ograniczenia krajowej polityki gospodarczej oparte o statystyczne wskaźniki to tym częściej będą dane potrzebne do liczenia tych wskaźników fałszować

 

Inne wpisy z cyklu Nasz Drogi Długu:

Nasz Drogi Długu 10 –  – Jeśłi już nawet Bank of International Settlements pisze, że gospodarka państw rozwiniętych stoi na kruchym fundamencie nadmiernego i rosnącego długu, oraz systemu finansowego stworzonego do wywoływania coraz większych kryzysów to jest naprawdę niewesoło.

Wcześniej czy później wysokie i rośnące zadłużenie jest niebezpieczneZadłużający się kraj może przez wiele lat komfortowo żyć na kredyt. Jednak jeśli dług rośnie, a możliwości spłaty tego długu kurzczą się to przychodzi dzień, gdy koszt spłaty długu dla kraju, któremu już i tak brakuje pieniędzy nagle gwałtownie rośnie. W takiej sytuacji obecnie jest Grecja.

Suma długu oficjalnego i ukrytego dla 26 krajów – 

Ukryty dług emerytalny Polski na tle innych krajów  –

Jak definiować dług  – Media informują, że zbliżamy się powoli do ustawowych (50% i 55%) i konstytucyjnych (60%) ograniczeń długu publicznego do PKB. Nawet sensowni ludzie zaczynają teraz kombinować jak zmienić definicję długu, byśmy tych granic nie przekroczyli. Takie manipulowanie przy definicji długu będzie równie skuteczne jak tłuczenie termometru na wieść o chorobie.

Licznik DługuJak dobrze pójdzie to w przyszłym roku w realu w okolicach Sejmu zawiśnie licznik długu, który  odliczał będzie narastanie naszego długu.

Minister Rostowski wybrał się jumaćObecny minister finansów przeniósł kasę z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który miał stanowić rezerwę na wypłaty emerytur, gdy społeczeństwo się zestarzeje na wypłatę emerytur w bieżącym roku. JEDNAK POTEM SIĘ WYCOFAŁ Z TEGO POMYSŁU

Polska liderem konsumpcji Choć my Polacy jesteśmy na dorobku, to wśród narodów świata jesteśmy jednym z liderów konsumpcji. Konsumpcja jako procent PKB jest w Polsce ponadprzeciętnie wysoka.

Żyć na kredyt, czy oszczędzać?Życie na kredyt to transfer konsumpcji z przyszłości w teraźniejszość.  Trochę dziś kosztem jutra zawsze można wydać ale w rozsądnych rozmiarach zwłaszcza jeżeli inwestujemy. Czy nasze obecne życie na kredyt jest rozsądne osądź sam.

Nasz Drogi Długu Publiczny! 

kwietnia 2009  – Mija kolejny rok demokracji i rynku. I wszytko jedno czy ministrem finansów jest Balcerowicz czy Kołodko, czy rządzi SLD, czy PO jak co roku, jest Cię Nasz Drogi Długu Publiczny coraz więcej.

Czy Polska zbankrutuje? – 7 stycznia 2009 – Według oficjalnej statystyki polski dług publiczny w relacji do PKB wynosi około 45%.  Jednak naprawdę dług publiczny Polski sięga powyżej 200% PKB.

 

0 comments… add one

Leave a Comment