Linki – Niezależny komitet fiskalny

Linki – 25 lutego 2010

Zadłużenie publiczne państw rozwiniętych doszło do rozmiarów nieuchronnie oznaczających niewypłacalność. W takiej sytuacji należy zmniejszyć zadłużenie, czyli przez wiele lat mieć nadwyżkę budżetową. Ale gdyby dziś cały świat rozwinięty obciął wydatki, podwyższył podatki i osiągnął nadwyżkę budżetową to mielibyśmy depresję gospodarczą. Ooops.

Ekonomiści twierdzą, że w takiej sytuacji należy nadal wydawać więcej niż państwa zbiera w podatkach, ale w sposób wiarygodny obiecać obniżenie wydatków i podwyższenie podatków w przyszłości.  Ładne. Ale jest jeden problem: żaden polityk nie może złożyć wiarygodnej obietncy (Donald, kiedy likwidacja abonamentu?), tym bardziej żaden polityk nie może złożyć wiarygodnej obietnicy w imieniu przyszłych polityków.

Drugie najlepsze rozwiązanie to modny obecnie wśród ekonomistów pomysł niezależnego komitetu fiskalnego, który choć nie będzie mógł decydować o polityce budżetowej to będzie miał za zadanie opisywać jej długofalowe konsekwencje dla państwa. Więcej o tym pomyśle dziś w voxeu.org w tekście p/t "Time for independent fiscal policy committees". Idea jest prosta na długo zanim staniemy się niewypłacalni to dowiemy sie od tym od takiego komitetu i może uda się nam wpłynąć na naszych polityków byśmy nie stali się kolejną Grecją.

0 comments… add one

Leave a Comment