Europa. Ale jaka?

Państwo Europa może być państwem neoetatystycznym lub neoliberalnym.  Na razie dzięki przywiązaniu obywateli do państw narodowych UE jest federacją państw, a nie państwem unitarnym. Obecne urządzenie UE pozwala na prowadzenie  różnych narodowych polityk gospodarczych. Jeżeli ten model się utrzyma, z czasem upowszechnią się lepsze polityki gospodarcze. Francuzi i Niemcy będą musieli zderegulować gospodarki i obniżyć podatki.

Nie podoba się to elitom francuskim, niemieckim oraz innym eurosocjalistom. Ich raison d’être to centralne zarządzanie gospodarkami i wartościami – wysokie podatki i różne programy państwowe, które mają naprawić skutki niemądrych interwencji państwa w gospodarkę i społeczeństwo. W europejskim państwie federalnym pasożytowanie przez elity władzy na obywatelach dla rzekomego dobra obywateli będzie znacznie utrudnione.

Eurosocjaliści coraz bardziej się boją i coraz głośniej krzyczą o konieczności budowy wspólnej Europy. Wiedzą bowiem, że jeżeli utrzyma się obecne instytucje to obywatele państw europejskich staną się w swych poglądach bardziej liberalni. Co roku widać, że anglosaski model gospodarczy tworzy większy dobrobyt niż socjalizm.  Co roku kilkadziesiąt tysięcy najlepiej wykształconych Niemców i Francuzów emigruje do Wielkiej Brytanii, by konkurować o swój dobrobyt zamiast zdać się na równanie w dół przez państwo dobrobytu. Co roku w Europie mamy coraz więcej imigrantów i różnych nacji, co zmniejsza cheć do  transferów socjalnych, a obywatele Francji i Niemiec coraz niechętniej patrzą na transfery do nowych państw UE.

Gdy kolejnym razem eurosocjaliści i inne Gieremki będą wrzeszczeć o tym, że Europę trzeba budować, ruszać do przodu, szykować się do globalnej konkurencji to spytajmy ich: jaką Europę? Czy Francuzi będą nam ustalać poziom podatków? Czy Niemcy będa nam utrudniać przenoszenie fabryk do Polski? Czy wszystkie ważne decyzje będą podejmowały mądale z Brukseli, które nieodpowiadają przed obywatelami Europy? Spytajcie się ich czy zbudujemy Europę centralistyczną i etatystyczną, czy też Europę liberalną?

 

 

4 comments… add one
 • Slawekk Jun 27, 2007, 4:52 pm

  Nie jestem pewien jaka jest intencja tego obrazka, ale tak jak jest (niebieska linia do gory) to sugeruje, ze jest dodatnia korelacja konkurencji z panstwem unitarnym i planowania centralnego z panstwem federalnym. Zeby obrazek odpowiadal tresci artykulu, to niebieska linia powinna byc do dolu (ujemna korelacja).

 • Pawel Dobrowolski Jun 27, 2007, 5:31 pm

  OK masz racje, dziekuje – wykres nie jest przejrzysty. Zaraz go zmieniam – zamiast lini przez srodek wykresu beda dwa pola reprezentujace dwa obozy ideologiczne. – Pawel

 • Slawekk Jun 28, 2007, 6:31 pm

  Tak, teraz obrazek jest piekny. Jeszcze jest typo w tytule
  “Euopa. Ale jaka?”

 • Pawel Dobrowolski Jun 28, 2007, 7:25 pm

  Oooops, juz poprawiam! Dziekuje.

Leave a Comment