Trybunał w coraz mniejszym poważaniu Polaków

Opinia Polaków o Trybunale Konstytucyjnym znacznie się pogorszyła. O to pogorszenie trudno obwinić jedynie PiS. Bowiem, gdy PiS rządziło w latach 2005-2007 i zwalczało Trybunał, to opinia Polaków o Trybunale się znacznie poprawiła, wbrew usiłowaniom PiS. Tym razem, od czasu ponownego objęcia władzy przez PiS opinia Polaków o Trybunale pogarsza się, ale co ważne, pogarszać się zaczęła zanim PiS objął władzę:

Źródło: CBOS, Oceny instytucji publicznych, Komunikat z badań, Nr 43/2016, marzec 2016

Wcześniejsze działania PiS przeciw Trybunałowi nie przekonały nas. A obecne owszem trafiają w zapotrzebowania Polaków. Szukając wytłumaczenia możemy spojrzeć w opinie o Trybunale wśród poszczególnych elektoratów:

Źródło: CBOS, Oceny instytucji publicznych, Komunikat z badań, Nr 43/2016, marzec 2016

Najciekawsze, wnioski z tych danych to, że:

– sympatycy PiS są podzieleni w ocenie Trybunału, prawie tyle samo jest dobrej, co złej opinii, przy dość wysokim poziomie braku opinii,

– elektorat Kukiz ma opinię wybitnie negatywną, a elektorat PO bardzo pozytywną

– jeszcze większym zaskoczeniem jest elektorat Nowoczesnej, który bardzo podobnie do elektoratu PiS jest za i przeciw Trybunałowi w podobnej mierze, co kontrastuje z bardzo pozytywnym wobec Trybunału stanowiskiem posłów Nowoczesnej.

Różnice te ilustruje wykres poniżej przedstawiajacy opinie dobre pomniejszone o opinie złe w rozbiciu na elekoraty poszczególnych partii:

Źródło: CBOS, Oceny instytucji publicznych, Komunikat z badań, Nr 43/2016, marzec 2016

Wyborcy Kukiz nie poważają Trybunału i chcą zmian. Wyborcy PO chcą, żeby było jak przedtem i pokładają nadzieje w Trybunale. Najciekawszy przypadek stanowią wyborcy PiS i Nowoczesnej. Niby tacy odmienni, a jednak bardzo podobni w swym stosunku do Trybunału.

Można spekulować, że niespodziewanie wysoka ocena Trybunału wśród wyborców PiS wynika z ich przywiązania do trwałości i powagi instytucji państwowych. A niespodziewania niska ocena Trybunału wśród wyborców Nowoczesnej wynika z tego, że w odróżnieniu od wyborców PO widzą potrzebę istotnych zmian oraz odejścia od polityki ciepłej wody.

Jeśli zrobić to założenie, że negatywny stosunek do Trybunału jest w dużej mierze tożsamy z kwestionowaniem status quo, to najbardziej potrzebę zmian sygnalizują potencjalni wyborcy Kukiz, Nowoczesnej oraz PiS. O ile politycy Kukiz i PiS odpowiadają na to zapotrzebowanie. To politycy Nowoczesnej lawirują pomiędzy pochwała status quo oraz potrzebą zmiany.

Niebawem będę miał kolejne badania CBOS na temat naszych opinii o Trybunale. Wtedy napisze coś więcej…

2 comments… add one
 • QWerty May 4, 2016, 2:58 pm

  Nowoczesna nie może tak wprost lecieć zmieniać TK, bo nie ma posłów i bo trzeba pamiętać, że w dalszym ciągu jeszcze walczy o głosy PO i PO ostatniego słowa nie powiedziała i dalej może wyborców .N z powrotem odebrać. Ponadto teraz jakakolwiek zmiana TK przejdzie po myśli PiS, a wyborcy i tak zostanie w głowie “.N była za zmianami i patrz co te zmiany dały”.

  • Dobrowol May 4, 2016, 4:02 pm

   Tak, Nowoczesna musi uwaac, gdy polowa jej potencjalnego elktoratu jest za, a druga polowa przeciw Trybunalowi (zmianom?).

   Ale wydaje mi sie, ze jesli nie zaryzykuje i nie zdobedzie sie na odwage proponowania zmian i szykowania klimatu do zmian to zniknie jako twor przejsciowy — cos jak Whigs, zanim pojawili sie Republicans w USA — za malo reformatorscy a nie dostacznie “staro-rezimowi”. Ta hipoteza zaklada, ze w ciagu kadnecji, dwoch najdalej trzech bedzie reformatorski skret opinii wyborcow — moze moje chciejstwo, bardziej niz prognoza…

Leave a Comment