Wypalić raka OFE!

Drodzy liberałowie przestańcie się wściekać na pana od pucowania żyrandoli za to, że rąbnął waszą kasę z OFE.  Piszcie do Jarka by skutecznie usunął raka OFE. Z rakiem nie można na kawałki tak jak chce Donald. Raka trzeba usunąć całościowo i radykalnie, tak jak lubi działać Jarek.
 

Wystarczą dwa proste kroki na ścieżce już podjętej przez Donalda. Po pierwsze jeszcze bardziej ściąć prowizje OFE, a po drugie dalej zmniejszać część składki, która trafia do OFE:
 
1. Ściąć prowizje, bo OFE zarabiają za dużo. Trzeba im ściąć prowizje. Na razie ścięto maksymalnie dopuszczalne opłaty dystrybucyjne (haracz od wpłacanych środków) z 7% do 3,5%. Ale rak OFE dalej toczy naszą gospodarkę. Trzeba podwyższyć dawkę chemioterapii. Zetnijmy prowizje z 3,5% do 0,5% tak żeby sami oddali ten biznes.  Jeśli to nie wystarczy to można jeszcze pomajstrować przy prowizjach od środków pod zarządzaniem oraz przy prowizjach od sukcesu.
 
2. Zmniejszyć część składki, która trafia do OFE. Na razie skorzystaliśmy tylko z półśrodków. Donald zmniejszył składkę trafiającą do OFE z 7,3% do 2,3%.  Zostawił krwiopijcom stanowczo za dużo! Przecież jak wyjaśnili nam Rostowski z Bonim to OFE tworzą dług i deficyt. Trzeba ulżyć naszemu kochanemu budżetowi. Na dobry początek zmniejszyć składkę przejmowaną przez OFE z 2,3% do 1%.
 
Te dwa kroki powinny wystarczyć, by skutecznie wypalić raka OFE. Ale gdyby nie wystarczyło lub zajmowało zbyt długo należy jeszcze:
 
3. Zwiększyć ryzyko prowadzenia OFE wprowadzając kary i dopłaty. Ci prywaciarze i spekulanci z OFE zamiast bezpiecznie inwestować w obligacje jak każdy normalny fundusz emerytalny od lutego będą inwestować prawie wyłącznie w akcje, czyli jak agresywny fundusz wysokiego ryzyka. Niech sobie tak agresywnie spekulują, ale jeśli przy spadkach na giełdzie wartość naszych środków spadnie więcej niż 20% należy kazać właścicielom OFE uzupełnić te straty z własnych pieniędzy. W końcu emerytury Polaków musza być bezpieczne.
 
Jaja sobie robię? Nie wcale. Donald nacjonalizując oszczędności w OFE skorzystał z propozycji Leppera. Teraz Jarkowi wolno pójść drogą Donalda, n’est-ce pas?  Mam nadzieję, że Jarek już niedługo zgłosi ustawę realizującą powyższe postulaty. Chciałbym zobaczyć reakcję Donalda, Rostowskiego i Boniego. Serio!  Donald broniący pieniędzy w OFE przed tym strasznym Jarkiem będzie bezcennym widowiskiem.
 
A już zupełnie serio: jeśli wyborcy liberalni chcą być poważnie traktowanie przez ponoć liberalną partię to powinni regularnie umawiać się by głosować na partie socjalistyczne.  Skok na oszczędności w OFE to dobre wydarzenie, które może skoordynować wyborców liberalnych, którzy do tej pory szli za PO jak owce za pasterzem, do głosowania za socjalistami. Taka nauczka skutecznie przypomni Polskiej Zjednocznej Parti Obywatelskiej o wolności obywatelskiej i gospodarczej.
 
 
 
0 comments… add one

Leave a Comment