Instytucje, kultura i rozwój – 5

Historia z przed wieku nadal na nas wpływa

Wiek po tym, gdy w 1918 upadło cesarstwo austrowęgierskie na terytoriach, które  obejmowało istnieje wyższe zaufanie do sądów i policji, oraz mniejszy poziom korupcji. 

 

W przeszłości uważano, że biurokracja austrowęgierska jest bardziej sprawna i bardziej uczciwa od na przykład rosyjskiej czy tureckiej. W marcu tego roku kilku ekonomistów opublikowało analizę, które potwierdza, że na terytorium (patrz ilustracja poniżej) byłego cesarstwa jest większe zaufanie do sądów i policji, oraz mniejszy poziom korupcji.

Źródło: Sascha O. Becker,  Katrin Boeckh, Christa Hainz, Ludger Woessmann The Empire Is Dead, Long Live the Empire! Long-Run Persistence of Trust and Corruption in the Bureaucracy, CEPR Discussion Paper 8288.

Ten wyższy poziom uczciwości jest spuścizną ściśle związaną z cesarstwem. Bowiem obejmuje tylko te części współczesnych państw takich jak Polska, Rumunia, Serbia, Ukraina czy Czarnogóra, które w przeszłości były częścią cesarstwa!

Oznacza to że instytucje polityczne i sądowe, które funkcjonowały dawno temu nadal tworzą normy zachowań. Historia poprzez kulturę zachowań wpływa na współczesność. Dla nas Polaków oznacza to, że w spuściźnie po różnych zaborcach mamy różną gestość dróg i lini kolejowych, ale również różne normy kulturowe.

 

Inne wpisy w wątku Instytucje, kultura, rozwój:

Dlaczego Meksyk się nie bogaci?  – 31 października 2010 –  Meksyk usilnie się modernizuje. Ale ciągle jest zacofany. Przeprowadził podręcznikowe reformy, ale rozwija się wolniej niż inne kraje w podobnej sytuacji. Coraz więcej wskazuje, że winne są meksykańskie normy kulturowe.
 

Kultury lepsze i gorsze  – 12 października 2010 – Wbrew wspułczesnej poprawności politycznej kultury dzielą się na lepsze i gorsze. Jedne bardziej sprzyjają wzrostowi gospodarczemu. Drugie mniej.

Demokracja a wojna na morzu– prowadzenie wojny na morzu jest droższe i bardziej skomplikowane niż prowadzenie wojny na lądzie. Wymaga wyższych podatkuw, oraz dogadywania się władzy z większą częścią społeczeństwa. Skuktkuje to tym, że morskie potegi wojenne były raczej demokracjami w odróżnieniu od zamordystycznych potęg lądowych.

Wspulnota miernot – 22 września 2010 – społeczeństwa rządzone przez dużą część swojej historii przez obce i wrogie władze mogły wytworzyć normy, gdzie na rozkaz okupanta odpowiadano solennymi obietnicami jego wykonania, ale gdzie racjonalnym było kombinowanie jak wykonać rozkaz jak najmniejszym kosztem.

0 comments… add one

Leave a Comment