Nasz Drogi Długu – 22

Jak ty szybko rośniesz!  W minionych trzech latach pobiłeś rekordy wzrostu:

dług publiczny na głowę

Źródło: Ministerstwo Finansów, GUS

Za rynku i demokracji jeszce tak szybko Ciebie nie przybywało. Zasłużyłeś by stać się celebrytą. Prof. Balcerowicz poświęcił tobie licznik. A prof. Rybinski co drugą wypowiedź. Nawet rząd swój skok na OFE tłumaczy twoim szybkim wzrostem. To rządowe tłumaczenie to bujda na resorach. Skok na OFE zwiększy prawdziwy dług publiczny, a zmniejszy tylko oficjalnie raportowany dług publiczny. Ale tak czy inaczej 2010 był zdecydowanie twoim rokiem.

Dzięki ekspresowemu tempu wzrostu dwa lata temu przekroczyłeś pierwszy próg ostrożnościowy w wysokości 50% do PKB. Bo tylko minister finansów i małe dzieci wierzą, że w grudniu 2009 naprawdę zatrzymałeś się na poziomie 49,9%.  W minionym roku minister finansów lepiej kombinował więc teraz twierdzi, że w grudniu 2010 zatrzymałeś się na poziomie 53%, czyli o dwa punkty procentowe przed progiem ostrożnościowym w wysokości 55%:
dług publiczny do PKB

Źródło: Ministerstwo Finansów

Co prawda nawet nasze rodzime ministerstwo finansów drobnym maczkiem na spodzie jednej z setek produkowanych tabel przyznaje (patrz tabela 3), że według unijnej metody liczenia przekroczyłeś 55,1% do PKB. Ale kto by tam czytał takie załączniki. A tym bardziej czytał, że tak naprawdę wynosisz ponad 200% PKB.

Póki co koszt pożyczania mierzony stopa procentową jest niski. Ale mamy już tak dużo Ciebie, że koszt pożyczania mierzony w złotówkach wynosi więcej niż nakłady na oświatę i wychowanie, szkolnictwo wyższe, ochronę zdrowia i pomoc społeczną razem wziętę:

dług publiczny

Źródło: ustawy budżetowe

Prawdopodobnie już wpadliśmy w spiralę zadłużenia. Czyli w sytuację, w której koszt obsługi długu zabiera rosnącą część wypracowanego dochodu, aż sięga punktu w którym nie starcza na spłatę odsetek. Stanie się to widoczne dopiero gdy wzrośnie procentowy koszt pożyczania. Nie wiem co będzie bezpośrednią przyczyną skoku kosztu pożyczania, ani nie wiem dokładnie kiedy to się stanie. Ale wiem, że pożyczając coraz więcej idziemy drogą utartą przez Grecję:

Drogi Długu poświęcając tobie już 22 wpisy napisałem najdłuższą serię tematyczną tego blogu. Ale obawiam się, że to dopiero początek.

 

Inne wpisy z cyklu Nasz Drogi Długu:

Samorządowcy też potrafią chować dług  – 4 kwietnia 2010 – W obliczu narzucanych przez państwo ograniczeń zadłużenia robiły to samo co minister finansów, czyli chowały swój dług.

Pomóż dziennikarzom zrozumieć świat16 grudnia 2010 – Nie ma żadnej decyzji Komisji Europejskiej, która odsuwa zagrożenie przekroczenia progu 55% przez dług publiczny — według metodologi Eurostatu nasz dług publiczny już przekroczył ten próg.

OFE – 28 listopada 2010 –  Wprowadzenie OFE skutkuje corocznym ujawnianie części ukrytego zadłużenia publicznego. Wypłaty do OFE zwiększają wydatki budżetu. Tym samym zwiększają deficyt budżetowy i oficjalne zadłużenie. Nie zmienia to co prawda zadlużenia Polski, tylko je ujawnia, ale tworzy też problem dla polityków.

Dług, który nie jest długiem – 24 listopada 2010 –  Rządzący kombinują jak uniknąć przekroczenia konstytucyjnych poziomów zadłużenia. Nie, nie myślą o rzeczywistym cięciu wydatków i podnoszeniu podatków.  Wolą kuglować definicjami długu.

Oko w oko ze spiralą zadłużenia – 6 września 2010 – Jeśli państwa G-7 nie zmniejszą wydatków i nie zwiększą podatków to ich oficjalny dług publiczny wzrośnie z  77% PKB w 2007 do 441% w 2050

Jedz, pij i popuszczaj pasa –  Dobre reformy nie muszą boleć. Wystarczy, że znieczulimy sie przajadając przyszłość. Jesteśmy narodem średnio zamożnym. I takim pozostaniemy. Bo mamy zbyt dużą skłonność do konsumowania.

Ci oszuści Grecy! – My też całkiem sprawnie oszukujemy przy liczeniu długu publicznego Polski.

Doroczny list do Naszego Drogiego Długu publicznego – 20 kwietnia 2010

Zachód jest bankrutem, nam

się może udaNasz dług też rośnie. Ale wynika to ze zwyczajnej rozrzutności, a nie z konieczności ratowania banków.

Prawdziwy dług publizny USA wynosi ponad 400% PKB–  … to znaczy co najmniej 400%!

Od dawno wiadomo, że państwa fałszują statystykę długu publicznego – Grecy fałszują dane statystyczne! Jakie to straszne! Jak mogli?! Po pierwsze nie tylko Grecy, lecz wiele innych państw Europy. Po drugie dawno o tym wiadomo.

Nasz Drogi Długu 10 –  – Jeśłi już nawet Bank of International Settlements pisze, że gospodarka państw rozwiniętych stoi na kruchym fundamencie nadmiernego i rosnącego długu, oraz systemu finansowego stworzonego do wywoływania coraz większych kryzysów to jest naprawdę niewesoło.

Wcześniej czy później wysokie i rośnące zadłużenie jest niebezpieczneZadłużający się kraj może przez wiele lat komfortowo żyć na kredyt. Jednak jeśli dług rośnie, a możliwości spłaty tego długu kurzczą się to przychodzi dzień, gdy koszt spłaty długu dla kraju, któremu już i tak brakuje pieniędzy nagle gwałtownie rośnie. W takiej sytuacji obecnie jest Grecja.

Suma długu oficjalnego i ukrytego dla 26 krajów – 

Ukryty dług emerytalny Polski na tle innych krajów  –

Jak definiować dług  – Media informują, że zbliżamy się powoli do ustawowych (50% i 55%) i konstytucyjnych (60%) ograniczeń długu publicznego do PKB. Nawet sensowni ludzie zaczynają teraz kombinować jak zmienić definicję długu, byśmy tych granic nie przekroczyli. Takie manipulowanie przy definicji długu będzie równie skuteczne jak tłuczenie termometru na wieść o chorobie.

Licznik DługuJak dobrze pójdzie to w przyszłym roku w realu w okolicach Sejmu zawiśnie licznik długu, który  odliczał będzie narastanie naszego długu.

Minister Rostowski wybrał się jumaćObecny minister finansów przeniósł kasę z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który miał stanowić rezerwę na wypłaty emerytur, gdy społeczeństwo się zestarzeje na wypłatę emerytur w bieżącym roku. JEDNAK POTEM SIĘ WYCOFAŁ Z TEGO POMYSŁU

Polska liderem konsumpcji Choć my Polacy jesteśmy na dorobku, to wśród narodów świata jesteśmy jednym z liderów konsumpcji. Konsumpcja jako procent PKB jest w Polsce ponadprzeciętnie wysoka.

Żyć na kredyt, czy oszczędzać?Życie na kredyt to transfer konsumpcji z przyszłości w teraźniejszość.  Trochę dziś kosztem jutra zawsze można wydać ale w rozsądnych rozmiarach zwłaszcza jeżeli inwestujemy. Czy nasze obecne życie na kredyt jest rozsądne osądź sam.

Nasz Drogi Długu Publiczny! Mija kolejny rok demokracji i rynku. I wszytko jedno czy ministrem finansów jest Balcerowicz czy Kołodko, czy rządzi SLD, czy PO jak co roku, jest Cię Nasz Drogi Długu Publiczny coraz więcej.

Czy Polska zbankrutuje? – 7 stycznia 2009 – Według oficjalnej statystyki polski dług publiczny w relacji do PKB wynosi około 45%.  Jednak naprawdę dług publiczny Polski sięga powyżej 200% PKB.

0 comments… add one

Leave a Comment