Kryzys to dopiero będzie – 16

A teraz Irlandia…

Irlandia poczyniała kolejny krok do niewypłacalności. Próba zwolnienia kilku ministrow skończyła się ogłoszeniem wyborów. Jeśli kampania wyborcza będzie dotyczyć kosztu, który irlandcy podatnicą poniosą by uratować kredytodawców, którzy finansowali irlandzkie banki to mamy gwarancję, że po wyborach Irlandczycy odmówią pełnej spłaty zobowiązań. A na razie podobnie jak u Greków trwa panika bankowa, depozytariusze wyciągają swoje pieniądze z Irlandzkich banków.

 

Dane dla irlandzkich instytucji finansowych pokazują narastający rozjazd pomiędzy depozytami i kredytami:
 

Źródło: Bank Centralny Irlandi

Jeszcze wyraźniej dynamikę widać jako różnicę pomiędzy depozytami a kredytami:

Źródło: Bank Centralny Irlandi

Ale ten wydawało by się pesymistyczny obraz jest tak naprawdę nadoptymistyczny. Bowiem banki działające w Iralndi to zarówno banki irlandzkie jaki i banki zagraniczne posiadające swoje siedziby w Irlandi. Tych zagranicznych z siedzibami w Irlandi jest sporo ponieważ wiele zagranicznych banków skuszonych niskimi podatkami umiejscowiło swoje centrale w Irlandi, ale działalność prowadzą głównie gdzie indziej. Dla zainteresowanych bank centralny Irlandi podaje listę jednych i drugich banków pod tym: linkiem 

Niestety ten sam obraz dla krajowych banków irlandzkich jest znacznie gorszy. Krajowe banki irlandzkie zawsze były finansowane w sposób bardziej ryzykowny niż powinno się to robić. Od wielu lat dawały znacznie więcej kredytów niż miały depozytów, a z czasem różnica ta narastała:

Źródło: Bank Centralny Irlandi

Jeszce wyraźniej widać to poniżej, jako różnicę depozytów i kredytów, tu widać wyraźne, że różnica ta narastała od lat:

Źródło: Bank Centralny Irlandi

Można by się spytać gdzie był irlandzki nadzór bankowy. Ale dziś to już musztarda po obiedzie.  Cudem na który przymknął oko nadzór, a który pozwolił krajowym bankom irlandzkim przez tyle lat finansować swoją działaność były rosnące emisje obligacji:

Źródło: Bank Centralny Irlandi

Banki irlandzkie były coraz bardziej zadłużone. Jednak kryzys który zaczął się w 2007 uniemożliwił krajowym bankom irlandzkim dalsze zadłużanie się. Od 2007 banki Irlandzkie są wypłacalne tylko dzięki pomocy Europejskiego Banku Centralnego, oraz bliżej nieopisanych działań rządu irlandzkiego, księgowanych jako inne zobowiązania w bilansach banków:

Źródło: Bank Centralny Irlandi

Niestety rynki finansowe wiedzą, że wszystkie dotychczasowe działania są rozwiązaniami tymczasowymi, a rząd Irlandi gwarantując pieniędzmi podatników obligacje wyemitowane przez krajowe banki irlandzkie zmienił upadłość banków w upadłość państwa więc domagają się coraz większych pieniędzy by finansowac Irlandię:

Źródło: Eurostat

Niewypłacalność Irlandi to tylko kwestia czasu. Jeśli w najbliższych tygodniach kwestia ciężarów ponoszonych przez irlandzkich podatników na rzecz inwestorów, którzy pożyczali irlandzkim bankom stanie się przedmiotem kampani wyborczej to możemy oczekiwać niewypłacalności Irlandi już w tym roku.
 

Inne wpisy w cyklu "Kryzys to dopiero będzie":

Bracia Grecy coraz bliżej przepaści… – 5 stycznia 2010 – Wieszczenie kryzysu jest tak modne, że spowszedniało. Aż kusi by szukać  pozytwów.  Niestety  na razie Grecy pomimo całkiem poważnych prób reform, kroczek po kroczku są coraz  bliżej niewypłacalności.

Irlandia nie spłaci długu – 2 grudnia 2010 –  UE problem nadmiernego zadłużenia Irlandii planuje rozwiązać za pomocą dodatkowego długu.  Dług Irlandi jest tak duży, że nie jest możliwy do spłacenia. Na skutek planów UE dług publiczny Irlandi ma się zwiększyć do 150% PKB! Irlandczycy przez najbliższe lata mają corocznie przekazywać właścicielom obligacji  10% swojego dochodu narodowego. Sorry, tak nie będzie.

Banki irlandzkie są niewypłacalne – Od kilkunastu miesięcy w finansowaniu irlandzkich banków spadał udział obligacji banków kupowanych przez prywatnych inwestorów, a rósł udział pożyczek z banków centralnych strefy Euro.

Irlandia negocjuje– Rząd Irlandii naciska na UE, by ta obniżyła koszty finansowania irlandzkich banków. A UE naciska na Irlandię by wzieła pomoc z UE. Przed nami kilka ciekawych tygodni.

Oficjalnie wszystko pod kontrolą…– Państwa UE gorączkowo negocjują jak pokryć koszty niewypłacalności państw strefy Euro. Rozmowy na czasie, bo od kilku tygodni do grona państw Europy Zachodniej, kture płacą za przywilej pożyczania więcej niż Polska dołączyły Portugalia i Irlandia

Zgodnie z zapowiedzią kryzys nadchodzi…Jak na razie mamy juz spowolniony wzrost i wyższe zadłużenie. Rosnące zadłużenie zwiększa ryzyko niewypłacalności państw. Nie powiem wam które państwo i kiedy. Ale obstawiam, że Grecja będzie niewypłacalna w przeciągu 18-24 miesięcy.

Grek i Polak dwa bratanki. – 23 sierpnia 2010 – Niewypłacalność Grecji to tylko kwestia czasu. Grecy wyciągają pieniądze z greckich banków. Dziurę w bilansach greckich banków na razie zasypuje grecki bank centralny i Unia.

Stymulowanie popytu, kontra uniknięcie niewypłacalnościStymulować, czy oszczędzać? Oszczędza, zwłaszcza, gdy jużjesteśmy zadłużeni.

Grecka lekcja dla PolskiBrak samoograniczenia konsumpcji w latach 70ych, pogłębienie nierozsądnej polityki gospodarczej na początku lat 80ych, oraz kryzys w 2010 świadczą o tym, że długo można żyć ponad stan za pieniądze innych. Ale powrót do rzeczywistości choć może zająć długo, bo w wypadku Grecji jakieś 40 lat jest nieunikniony. A  gdy już nadejdzie jest bardzo bolesny.

Grecja i tak zbankrutuje  – Zwiększenie pomocy dla Grecji z 45 miliardów do 100 miliardów Euro nie uratuje Greków. 

Grecja ogłosi niewypłacalność w 2011 lub 2012. –  – W tym roku Grecy będą udawać, że obcinają wydatki, podwyższają podatki i likwidują przywileje różnych grup zawodowych i branżowych. A Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy będą udawać, że pomagają Grekom.

Banki polskie gotowe na kryzys na 3+  –  Banki odnotowują największy od pięciu lat poziom należności zagrożonych, które to należności w okresie od 2008 podwoiły się. Kolejne uderzenie w naszą gospodarkę przez wydarzenie zagraniczne będzie dla banków niebezpieczne.

Kryzysy finansowe chodzą stadami.  – – Grecja jest tylko ostrzeżeniem przed czasami, które nadchodzą. W przeszłości recesja spowodowana masowymi bankructwami instytutcji finansowych doprowadzała zazwyczaj w przeciętnie trzy  lata do ponad przeciętnej ilości bankructw państw.

Nie wiem co będzie w Polsce

Kryzys to dopiero będzieKryzysik minął. A kryzys to dopiero będzie. Rządy państw rozwiniętych uśmierzyły dolegliwość recesji zasypując rynek pieniędzmi. Ale nie rozwiązały źródła problemu, czyli nadmiernej konsumpcji na kredyt  i nieudacznych regulacji systemu bankowego.

 

Wpisy w cyklu "Lekcje z Krysysiku":

Cisza przed burzą… W naszej gospodarce jest trochę skromniej niż w latach uprzednich, ale obyło się bez wielkiego załamania. Jeśli uda się sztuczne pompowanie konsumpcji na zachodzie to mamy z 2-4 lata ciszy na uporządkowanie naszej gospodarki, oraz prywatnych finansów. 

Obciąć wydatki, podnieść podatki  i spłacać zadłużenie

Po pierwsze prewencja  – 4 czerwca 2009 – Skutki recesji należy łagodzić zanim się ona zacznie. Przede wszystkim gromadząc oszczędności publiczne, które można w recesji wydać, by zastąpić spadek wydatków prywatnych.

Trzymał Kozak Tatarzyna, a Ta

tarzyn za łeb trzyma

Po opanowaniu kryzysiku będzie delewarowanie

Polska zeszła ze ścieżki szybkiego rozwoju gospodarczego

 

Wpisy w serii "Dekada Niepewności":

Polska – złote ćwierćwiecze?  – Jeśli nie spieprzymy naszej szansy to przed Polską ekonomiczne ćwierćwiecze, które będzie najlepsze od kiluset lat. Mamy niezłą pozycję startową by być najbardziej dynamiczną gospodarką Europy.  Jak na warunki europejskie nasza gospodarka jest co prawda średnio mocno przeregulowana, ale za to średnio lekko zadłużona.

USA – likwidacja zadłużenia poprzez niewypłacalność i inflację.  –

Fiskalne możliwości i inflacyjne konsekwencje „Walczenie” z kryzysikiem za pomocą wydawania pieniędzy, których się nie posiada jest najlepszym sposobem na wywołanie kryzysu niewypłacalności państw oraz powrotu wysokiej inflacji znanej z przełomu lat 70-ych i 80-y

Co zrobią Chińczycy z dolarem?

Kryzys jako międzynarodowa przepychanka polityczna  – Każdy kryzys nadmiernego zadłużenia rozwiązuje się dzieląc stratę z niespłaconych długów pomiędzy kredytodawców i kredytobiorców. Jednak nie ma tu prostej matematyki. Siła jednych i drugich wzajemnie na siebie oddziaływuje, by ustalić ile długów się umorzy, ile spłaci i kiedy.

Po kryzysiku dekada niepewności –  12 marca 2009 – Kryzys to dopiero będzie. Czytaj by się dowiedzieć dlaczego.


Inne wpisy w tym temacie:

Kto jest winieni recesji  —

0 comments… add one

Leave a Comment