Kryzys to dopiero będzie – 12

Obawy co do niewypłacalności Irlandii na razie nie kosztują Irlandi ani grosza. Ale są bolesne dla innych państw eurozony. Rząd Irlandii ma rezerwę gotuwki do czerwca 2011. Irlandczycy wiedzieli, że idą ciężkie czasy i w pierwszej połowie tego roku, gdy UE zapewniała że żadne państwo eurozony nie zbankrutuje wyemitowali sporo obligacji. Teraz posiadając zapas gotówki spokojnie patrzą jak rosną koszty pożyczania dla innych rząduw eurozony w związku z zamieszaniem wokuł Irlandii. Inne państwa UE nie mają takiej gotuwki i potrzebują pożyczać teraz, gdy koszt pożyczania rośnie.

A na razie irlandcy politycy udają, że Irlandia ma problemy z płynnością (chwilowy brak gotuwki). Lecz tak naprawdę Irlandia jest niewypłacalna (więcej zobowiązań niż aktywuw i przyszłych dochoduw na spłatę zobowiązań). Zobowiązanie te wynikają z gwarancji, kturą władze irlandzkie ogłosiły dla inwestoruw finansujących irlandzkie banki. Żeby Irlandia nie zbankrutowała irlandcy politycy muszą cofnąć gwarancję, lub dostać pieniądze na banki z zewnątrz. Na razie rząd Irlandii woli naciskac na UE, by ta obniżyła koszty finansowania irlandzkich bankuw. A UE naciska na Irlandię by wzieła pomoc z UE. Przed nami kilka ciekawych tygodni.

Wszyscy wiedzą, że szanse by Irlandczykom udało się spłacić 100% zaciągniętych zobowiązań są minimalne. Dlatego dociskają Irlandczykuw, by wzieli pomoc z UE na warunkach UE już teraz. Jednym z tych warunkuw jest na przykład znaczne podniesienie podatkuw w Irlandii. Obecnie CIT w Irlandi wynosi 12% co denerwuje politykuw w wielu innych krajach europejskich, gdzie podatki są wyższe.

Kanclerz Merkel kilkanaści dni temu powiedziała, że uporządkowany system restrukturyzowania zobowiązań państw jest potrzebny w Europie. Ta pani ma rację. Dotychczasowe oficjalne zapewnienia, że żadne państwo eurozony nigdy nie ogłosi niewypłacalności są nieprawdziwe i niemądre. Ale słowa Merkel w obecnej chwili oznaczają: nie pożyczajcie Irlandii, bo możecie nie doczekać się zwrotu swoich pieniędzy. Na reakcję nie trzeba, było długo czekać. Premier Irlandii odpowiedział, że nie sądzi by za słowami Merkel kryły się złe intencje, ale takie wypowiedzi nie pomagają Irlandii uzdrowić finansuw. W rezultacie ceny obligacji rządu Irlandii odnotowały rekordowe spadki. Na razie zabołało nie Irlandię, lecz Portugalię i inne słabsze kraje eurozony, bo nie mają zapasu gotuwki a koszt pożyczania rośnie.

W ten weekend mieliśmy dalszy ciąg zabawy. Z mediuw brytyjskich tzw. dobrze poinformowane źrodła donosiły o rozmowach o pomocy finansowej dla Irlandii. Natomiast w mediach irlandzkich politycy irlandcy zaprzeczali, że takie rozmowy mają miejsce. Te sprzeczne wypowiedzi to kolejne objaw negocjacji i przepychania się o warunki restrukturyzacji.

Wczoraj Irlandczycy grali dalej muwiąc publicznie, że mogą rozmawiać o europejskim finansownaiu irlandzkich bankuw, ale nie będą rozmawiać o finansowaniu państwa irlandzkiego. Przełożone z politycznego na ludzki oznacza to: jeśli zamieszanie wokół Irlandi was tak boli to możemy wziąść wasze pieniądze na nasze banki, ale bez utraty decyzyjność nad własną gospodarką, jak to zrobiliście Grekom.

 
 

Inne wpisy w cyklu "Kryzys to dopiero będzie":

Oficjalnie wszystko pod kontrolą…– Państwa UE gorączkowo negocjują jak pokryć koszty niewypłacalności państw strefy Euro. Rozmowy na czasie, bo od kilku tygodni do grona państw Europy Zachodniej, kture płacą za przywilej pożyczania więcej niż Polska dołączyły Portugalia i Irlandia

Zgodnie z zapowiedzią kryzys nadchodzi…Jak na razie mamy juz spowolniony wzrost i wyższe zadłużenie. Rosnące zadłużenie zwiększa ryzyko niewypłacalności państw. Nie powiem wam które państwo i kiedy. Ale obstawiam, że Grecja będzie niewypłacalna w przeciągu 18-24 miesięcy.

Grek i Polak dwa bratanki. – 23 sierpnia 2010 – Niewypłacalność Grecji to tylko kwestia czasu. Grecy wyciągają pieniądze z greckich banków. Dziurę w bilansach greckich banków na razie zasypuje grecki bank centralny i Unia.

Stymulowanie popytu, kontra uniknięcie niewypłacalnościStymulować, czy oszczędzać? Oszczędza, zwłaszcza, gdy jużjesteśmy zadłużeni.

Grecka lekcja dla PolskiBrak samoograniczenia konsumpcji w latach 70ych, pogłębienie nierozsądnej polityki gospodarczej na początku lat 80ych, oraz kryzys w 2010 świadczą o tym, że długo można żyć ponad stan za pieniądze innych. Ale powrót do rzeczywistości choć może zająć długo, bo w wypadku Grecji jakieś 40 lat jest nieunikniony. A  gdy już nadejdzie jest bardzo bolesny.

Grecja i tak zbankrutuje  – Zwiększenie pomocy dla Grecji z 45 miliardów do 100 miliardów Euro nie uratuje Greków. 

Grecja ogłosi niewypłacalność w 2011 lub 2012. –  – W tym roku Grecy będą udawać, że obcinają wydatki, podwyższają podatki i likwidują przywileje różnych grup zawodowych i branżowych. A Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy będą udawać, że pomagają Grekom.

Banki polskie gotowe na kryzys na 3+  –  Banki odnotowują największy od pięciu lat poziom należności zagrożonych, które to należności w okresie od 2008 podwoiły się. Kolejne uderzenie w naszą gospodarkę przez wydarzenie zagraniczne będzie dla banków niebezpieczne.

Kryzysy finansowe chodzą stadami.  – – Grecja jest tylko ostrzeżeniem przed czasami, które nadchodzą. W przeszłości recesja spowodowana masowymi bankructwami instytutcji finansowych doprowadzała zazwyczaj w przeciętnie trzy  lata do ponad przeciętnej ilości bankructw państw.

Nie wiem co będzie w Polsce

Kryzys to dopiero będzieKryzysik minął. A kryzys to dopiero będzie. Rządy państw rozwiniętych uśmierzyły dolegliwość recesji zasypując rynek pieniędzmi. Ale nie rozwiązały źródła problemu, czyli nadmiernej konsumpcji na kredyt  i nieudacznych regulacji systemu bankowego.

 

Wpisy w cyklu "Lekcje z Krysysiku":

Cisza przed burzą… W naszej gospodarce jest trochę skromniej niż w latach uprzednich, ale obyło się bez wielkiego załamania. Jeśli uda się sztuczne pompowanie konsumpcji na zachodzie to mamy z 2-4 lata ciszy na uporządkowanie naszej gospodarki, oraz prywatnych finansów. 

Obciąć wydatki, podnieść podatki  i spłacać zadłużenie

Po pierwsze prewencja  – 4 czerwca 2009 – Skutki recesji należy łagodzić zanim się ona zacznie. Przede wszystkim gromadząc oszczędności publiczne, które można w recesji wydać, by zastąpić spadek wydatków prywatnych.

Trzymał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma

Po opanowaniu kryzysiku będzie delewarowanie

Polska zeszła ze ścieżki szybkiego rozwoju gospodarczego

 

Wpisy w serii "Dekada Niepewności":

Polska – złote ćwierćwiecze?  – Jeśli nie spieprzymy naszej szansy to przed Polską ekonomiczne ćwierćwiecze, które będzie najlepsze od kiluset lat. Mamy niezłą pozycję startową by być najbardziej dynamiczną gospodarką Europy.  Jak na warunki europejskie nasza gospodarka jest co prawda średnio mocno przeregulowana, ale za to średnio lekko zadłużona.

USA – likwidacja zadłużenia poprzez niewypłacalność i inflację.  –

Fiskalne możliwości i inflacyjne konsekwencje „Walczenie” z kryzysikiem za pomocą wydawania pieniędzy, których się nie posiada jest najlepszym sposobem na wywołanie kryzysu niewypłacalności państw oraz powrotu wysokiej inflacji znanej z przełomu lat 70-ych i 80-y

Co zrobią Chińczycy z dolarem?

Kryzys jako międzynarodowa przepychanka polityczna  – Każdy kryzys nadmiernego zadłużenia rozwiązuje się dzieląc stratę z niespłaconych długów pomiędzy kredytodawców i kredytobiorców. Jednak nie ma tu prostej matematyki. Siła jednych i drugich wzajemnie na siebie oddziaływuje, by ustalić ile długów się umor

zy, ile spłaci i kiedy.

Po kryzysiku dekada niepewności –  12 marca 2009 – Kryzys to dopiero będzie. Czytaj by się dowiedzieć dlaczego.


Inne wpisy w tym temacie:

Kto jest winieni recesji  —

0 comments… add one

Leave a Comment