Kryzys to dopiero będzie – 11

Grecja systematycznie zbliża się do niewypłacalności. Grecki premier w zeszłym tygodniu zagroził wcześniejszymi wyborami. A w niedzielę wicepremier Grecji powiedział lokalnej gazecie, że odmuwienie spłaty części zadłużenia jest teoretycznie dostępną opcją. UE oficjalnie twierdzi, że wszystko jest OK. Jednak koszt finansowania długu państwa greckiego rośnie z miesiąca na miesiąc.

Władze UE publicznie twierdzą, że pakiet ratunkowy dla Grecji zadziałał. Ale tak naprawdę kupił Grekom trochę czasu. Teraz państwa UE gorączkowo negocjują jak pokryć koszty niewypłacalności państw strefy Euro. Rozmowy na czasie, bo od kilku tygodni do grona państw Europy Zachodniej, kture płacą za przywilej pożyczania więcej niż Polska dołączyły Portugalia i Irlandia:

 

Źródło: Eurostat

Zanim się jednak zbytnio nacieszysz naszym relatywnym szczęściem zacytuję Opinię Rady Polityki Pieniężnej do projektu Ustawy budżetowej na rok 2011 [link] z zeszłego tygodnia:

       „ (…) ani sam projekt ustawy budżetowej, ani przyjęty przez Rząd w sierpniu br. Wieloletni Plan Finansowy Państwa nie przedstawiają działań, których skala pozwoliłaby na trwałe zapewnienie stabilności finansów publicznych w średniej perspektywie.”

       „Realizacja projektu Ustawy w przedstawionym kształcie będzie oznaczała utrzymanie, obserwowanej w ostatnich latach, praktyki przesuwania deficytu z budżetu państwa do innych jednostek sektora finansów publicznych.”

       „ (…) wydawanie drugi rok z rzędu znaczącej części zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej środków na bieżącą obsługę emerytur nie sprzyja długookresowej stabilności finansów publicznych.”

       „ (…)planowany poziom przychodów z prywatyzacji w latach 2010-2011 jest znacząco wyższy niż w latach ubiegłych.”

       „Według projektu Ustawy budżetowej na rok 2011, państwowy dług publiczny w 2011 r. ukształtuje się na poziomie 54,2% PKB.”

Czyli nawet RPP uważa, że rząd robi niewiele by naprawić finanse, wyprzedaje aktywa, oraz wydaje dziś pieniądze, kture miały stanowić rezerwę na przyszłość. Nie ma siły by powstrzymać rządzących przed psuciem wspulnego. Możesz jedynie stworzyć własną prywatną poduszkę bezpieczeństwa. Odkładaj grosz na cięższe czasy. Bo dobrze to już było. Rządzący kupują koniunkturę na kredyt i za jałmużnę z UE w myśl zasady „byle do kolejnych wyboruw”. To się źle skończy. Ale spokojnie i powoli. Nie od razu będzie katastrofa. Pieniądz w Polsce jest droższy niż na Zachodzie:

Źródło: NBP, EBC, FED

Relatywnie wysoki koszt pieniadze u nas sprzyja napływowi pieniędzy szukający wyższych stup zwrotu. Ułatwia to rządowi życie na kredyt do kolejnych i kolejnych wyboruw, oraz pompuje wyceny na giełdzie:

 

Źródło: Bankier

Jednak do czasu. Dwa miesiące temu obstawiłem, że Grecja ogłosi niewypłacalność w 18-24 miesięcy. Zegar tyka, dziś uważam, że Grecja ogłosi niewypłacalność w mniej niż 22 miesiące. Polska na razie tylko(?) dryfuje po morzu straconych szans. Rafy kłopotuw finansowych dla Polski już są na mapie, ale jeszcze poza widnokrągiem.


Inne wpisy w cyklu "Kryzys to dopiero będzie":

Zgodnie z zapowiedzią kryzys nadchodzi…Jak na razie mamy juz spowolniony wzrost i wyższe zadłużenie. Rosnące zadłużenie zwiększa ryzyko niewypłacalności państw. Nie powiem wam które państwo i kiedy. Ale obstawiam, że Grecja będzie niewypłacalna w przeciągu 18-24 miesięcy.

Grek i Polak dwa bratanki. – 23 sierpnia 2010 – Niewypłacalność Grecji to tylko kwestia czasu. Grecy wyciągają pieniądze z greckich banków. Dziurę w bilansach greckich banków na razie zasypuje grecki bank centralny i Unia.

Stymulowanie popytu, kontra uniknięcie niewypłacalnościStymulować, czy oszczędzać? Oszczędza, zwłaszcza, gdy jużjesteśmy zadłużeni.

Grecka lekcja dla PolskiBrak samoograniczenia konsumpcji w latach 70ych, pogłębienie nierozsądnej polityki gospodarczej na początku lat 80ych, oraz kryzys w 2010 świadczą o tym, że długo można żyć ponad stan za pieniądze innych. Ale powrót do rzeczywistości choć może zająć długo, bo w wypadku Grecji jakieś 40 lat jest nieunikniony. A &nbs

p;gdy już nadejdzie jest bardzo bolesny.

Grecja i tak zbankrutuje  – Zwiększenie pomocy dla Grecji z 45 miliardów do 100 miliardów Euro nie uratuje Greków. 

Grecja ogłosi niewypłacalność w 2011 lub 2012. –  – W tym roku Grecy będą udawać, że obcinają wydatki, podwyższają podatki i likwidują przywileje różnych grup zawodowych i branżowych. A Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy będą udawać, że pomagają Grekom.

Banki polskie gotowe na kryzys na 3+  –  Banki odnotowują największy od pięciu lat poziom należności zagrożonych, które to należności w okresie od 2008 podwoiły się. Kolejne uderzenie w naszą gospodarkę przez wydarzenie zagraniczne będzie dla banków niebezpieczne.

Kryzysy finansowe chodzą stadami.  – – Grecja jest tylko ostrzeżeniem przed czasami, które nadchodzą. W przeszłości recesja spowodowana masowymi bankructwami instytutcji finansowych doprowadzała zazwyczaj w przeciętnie trzy  lata do ponad przeciętnej ilości bankructw państw.

Nie wiem co będzie w Polsce

Kryzys to dopiero będzieKryzysik minął. A kryzys to dopiero będzie. Rządy państw rozwiniętych uśmierzyły dolegliwość recesji zasypując rynek pieniędzmi. Ale nie rozwiązały źródła problemu, czyli nadmiernej konsumpcji na kredyt  i nieudacznych regulacji systemu bankowego.

 

Wpisy w cyklu "Lekcje z Krysysiku":

Cisza przed burzą… W naszej gospodarce jest trochę skromniej niż w latach uprzednich, ale obyło się bez wielkiego załamania. Jeśli uda się sztuczne pompowanie konsumpcji na zachodzie to mamy z 2-4 lata ciszy na uporządkowanie naszej gospodarki, oraz prywatnych finansów. 

Obciąć wydatki, podnieść podatki  i spłacać zadłużenie

Po pierwsze prewencja  – 4 czerwca 2009 – Skutki recesji należy łagodzić zanim się ona zacznie. Przede wszystkim gromadząc oszczędności publiczne, które można w recesji wydać, by zastąpić spadek wydatków prywatnych.

Trzymał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma

Po opanowaniu kryzysiku będzie delewarowanie

Polska zeszła ze ścieżki szybkiego rozwoju gospodarczego

 

Wpisy w serii "Dekada Niepewności":

Polska – złote ćwierćwiecze?  – Jeśli nie spieprzymy naszej szansy to przed Polską ekonomiczne ćwierćwiecze, które będzie najlepsze od kiluset lat. Mamy niezłą pozycję startową by być najbardziej dynamiczną gospodarką Europy.  Jak na warunki europejskie nasza gospodarka jest co prawda średnio mocno

przeregulowana, ale za to średnio lekko zadłużona.

USA – likwidacja zadłużenia poprzez niewypłacalność i inflację.  –

Fiskalne możliwości i inflacyjne konsekwencje „Walczenie” z kryzysikiem za pomocą wydawania pieniędzy, których się nie posiada jest najlepszym sposobem na wywołanie kryzysu niewypłacalności państw oraz powrotu wysokiej inflacji znanej z przełomu lat 70-ych i 80-y

Co zrobią Chińczycy z dolarem?

Kryzys jako międzynarodowa przepychanka polityczna  – Każdy kryzys nadmiernego zadłużenia rozwiązuje się dzieląc stratę z niespłaconych długów pomiędzy kredytodawców i kredytobiorców. Jednak nie ma tu prostej matematyki. Siła jednych i drugich wzajemnie na siebie oddziaływuje, by ustalić ile długów się umorzy, ile spłaci i kiedy.

Po kryzysiku dekada niepewności –  12 marca 2009 – Kryzys to dopiero będzie. Czytaj by się dowiedzieć dlaczego.


Inne wpisy w tym temacie:

Kto jest winieni recesji  —

 

0 comments… add one

Leave a Comment