Nasz Drogi Długu – 17

Oko w oko ze spiralą zadłużenia.

Jeśli państwa G-7, czyli Francja, Japonia, Kanda, Niemcy, Włochy, Wlk. Brytania i USA nie zmniejszą wydatków i nie zwiększą podatków to ich oficjalny dług publiczny wzrośnie z  77% PKB w 2007 do 441% w 2050:

 

 

Źródło: IMF, Long-Term Trends in Public Finances in the G-7 Economies

Szacunek zilustrowany na powyzszym wykresie nie odzwierciedla wpływu wyższego długu na wzrost kosztu pożyczania przez coraz bardziej zadłużone rządy, oraz spadku tempa wzrostu gospodarczego pod ciężarem długu. I bez tego wymowa wykresu jest prosta: spirala zadłużenia przed nami.

Dług publiczny! Temat aktualny na najbliższe pół wieku. Główny wybór polityczny następnego półwiecza to albo spirala zadłużenia i niewypłacalność albo jakieś połączenie spłacania oraz niewypłacalności. Dług publiczny w wiodących państwach świata jest na historycznie niespotykanym poziomie. Nigdy wcześniej za czasów pokoju dług nie sięgnął tak wysoko. Długowi narosnąć pozwoliła nieodpowiedzialności polityków w ostatnich 30 latach. Dług rósł podczas recesji, by stabilizować konsumpcję i zatrudnienie. Ale nie spadał w czasach wzrostu. Teraz dodatkowo długowi pomagają rosnąć koszty starzenia się społeczeństw, oraz obietnice ratowania instytucji finansowych w kilkunastu państwach zachodu.

Te liczby zacytowane na początku, oraz wykres zamieszczony powyżej oznaczają, że w najbliższym pół wieku w państwach Zachodu w tym Polsce:

1.   Podatki będą wyższe niż przez ostatnie półwiecze,

2.   Inwestycje i wydatki socjalne państwa będą niższe,
3.  Pokolenia młodsze oraz nienarodzone będą spłacać długi pokoleń dziadków i rodziców,
4.  Pojawi się niewypłacalności niektórych państw Zachodu – zjawisko niewidziane od czasu II Wojny Światowej.

Właśnie wyszły trzy raporty IMF oraz kwartalny raport BIS. Wszystkie teksty poświęcone długowi publicznemu. Jeden z raportów IMF pisząc o niewypłacalności państw Zachodu zatytułowany jest „Niepotrzebna, nieporządana, nieprawdopodobna.” – brzmi jak zaklinanie rzeczywistości. Dalsze szczegóły tekstów streszczę na tym blogu w najbliższych dniach. 

 

Inne wpisy z cyklu Nasz Drogi Długu:

Jedz, pij i popuszczaj pasa –  Dobre reformy nie muszą boleć. Wystarczy, że znieczulimy sie przajadając przyszłość. Jesteśmy narodem średnio zamożnym. I takim pozostaniemy. Bo mamy zbyt dużą skłonność do konsumowania.

Ci oszuści Grecy! – My też całkiem sprawnie oszukujemy przy liczeniu długu publicznego Polski.

Doroczny list do Naszego Drogiego Długu publicznego – 20 kwietnia 2010

Zachód jest bankrutem, nam się może udaNasz dług też rośnie. Ale wynika to ze zwyczajnej rozrzutności, a nie z konieczności ratowania banków.

Prawdziwy dług publizny USA wynosi ponad 400% PKB–  … to znaczy co najmniej 400%!

Od dawno wiadomo, że państwa fałszują statystykę długu publicznego – Grecy fałszują dane statystyczne! Jakie to straszne! Jak mogli?! Po pierwsze nie tylko Grecy, lecz wiele innych państw Europy. Po drugie dawno o tym wiadomo.

Nasz Drogi Długu 10 –  – Jeśłi już nawet Bank of International Settlements pisze, że gospodarka państw rozwiniętych stoi na kruchym fundamencie nadmiernego i rosnącego długu, oraz systemu finansowego stworzonego do wywoływania coraz większych kryzysów to jest naprawdę niewesoło.

Wcześniej czy później wysokie i rośnące zadłużenie jest niebezpieczneZadłużający się kraj może przez wiele lat komfortowo żyć na kredyt. Jednak jeśli dług rośnie, a możliwości spłaty tego długu kurzczą się to przychodzi dzień, gdy koszt spłaty długu dla kraju, któremu już i tak brakuje pieniędzy nagle gwałtownie rośnie. W takiej sytuacji obecnie jest Grecja.

Suma długu oficjalnego i ukrytego dla 26 krajów – 

Ukryty dług emerytalny Polski na tle innych krajów  –

Jak definiować dług  – Media informują, że zbliżamy się powoli do ustawowych (50% i 55%) i konstytucyjnych (60%) ograniczeń długu publicznego do PKB. Nawet sensowni ludzie zaczynają teraz kombinować jak zmienić definicję długu, byśmy tych granic nie przekroczyli. Takie manipulowanie przy definicji długu będzie równie skuteczne jak tłuczenie termometru na wieść o chorobie.

Licznik DługuJak dobrze pójdzie to w przyszłym roku w realu w okolicach Sejmu zawiśnie licz

nik długu, który  odliczał będzie narastanie naszego długu.

Minister Rostowski wybrał się jumaćObecny minister finansów przeniósł kasę z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który miał stanowić rezerwę na wypłaty emerytur, gdy społeczeństwo się zestarzeje na wypłatę emerytur w bieżącym roku. JEDNAK POTEM SIĘ WYCOFAŁ Z TEGO POMYSŁU

Polska liderem konsumpcji Choć my Polacy jesteśmy na dorobku, to wśród narodów świata jesteśmy jednym z liderów konsumpcji. Konsumpcja jako procent PKB jest w Polsce ponadprzeciętnie wysoka.

Żyć na kredyt, czy oszczędzać?Życie na kredyt to transfer konsumpcji z przyszłości w teraźniejszość.  Trochę dziś kosztem jutra zawsze można wydać ale w rozsądnych rozmiarach zwłaszcza jeżeli inwestujemy. Czy nasze obecne życie na kredyt jest rozsądne osądź sam.

Nasz Drogi Długu Publiczny! Mija kolejny rok demokracji i rynku. I wszytko jedno czy ministrem finansów jest Balcerowicz czy Kołodko, czy rządzi SLD, czy PO jak co roku, jest Cię Nasz Drogi Długu Publiczny coraz więcej.

Czy Polska zbankrutuje? – 7 stycznia 2009 – Według oficjalnej statystyki polski dług publiczny w relacji do PKB wynosi około 45%.  Jednak naprawdę dług publiczny Polski sięga powyżej 200% PKB.

 

0 comments… add one

Leave a Comment