Nasz Drogi Długu – 16

Jedz, pij i popuszczaj pasa

Dobre reformy nie muszą boleć. Wystarczy, że znieczulimy sie przajadając przyszłość. Jesteśmy narodem średnio zamożnym. I takim pozostaniemy. Bo mamy zbyt dużą skłonność do konsumowania (Polska to ten czerwony słupek):


Źródło danych: Eurostat oraz GUS – plik z danymi

I nie jest prawdą, że ta wysoka konsumpcja wynika z nadganianie konsumpcyjne po socjalizmie. Nawet w porównaniu do państw naszego regionu konsumujemy ponad przeciętnie dużą część owoców naszej pracy:

Źródło danych: Eurostat oraz GUS – plik z danymi

Tak owszem konsumowanie jest miłe. Sam lubię wypić dobrego szampana, kupić rzadką książkę w antykwariacie, zamówić dobry garnitur na miarę, pojechac w Polskę nieprzejmując sie gdzie będą nocował. Niestety dobrobyt tworzy się wydajną pracą, zyskownymi inwestycjami, oraz sumiennym oszczędzaniem. A jeśli samemu się nie oszczędza to trzeba pożyczać u innych. Pożyczanie, które nie zubaża wymaga bardzo efektywnych inwestycji. Takie pożyczanie udaje się angloamerykanom. Konsumują sporo, w tym na kredyt, ale cały świat chętnie im tanio pożycza. Przynajmniej na razie inwestorzy uważają, że angloamerykanie mają sprawne gospodarki i systemy polityczne odporne na nieodpowiedzialność gospodarczą.

My takiego zaufania nie mamy. Pożyczam drogo, a gospodarkę mamy średnio wydajną.  Jesteśmy uzależnieni od rynków finansowych i ich skłonności  lub jej braku do pożyczania Polsce. I niestety jesteśmy coraz bardziej zadłużeni. Poniżej widzisz sumę oficjalnego długu publicznego oraz długu  gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w bankach krajowych:

Źródło: dług publiczny ministerstwo finansów; dług sektora prywatnego NBP; PKB GUS; plik z danymi

Nasz dług rośnie dość szybko. W ostatnich 10 latach dług oficjalny dług sektora publicznego wzrósł z ok. 40% do 50% PKB. A dług prywatny rośnie jeszcze szybciej, bo w tym czasie podwoił się  jako procent PKB z ok 25% do 50%!

Dobrobyt kupujemy na kredyt. Ciesz się dopóki możesz. Bo zadłużenie rosnące w tym tempie to proszenie się o kłopoty. Po pierwsze w którymś momencie trzeba będzie przestać się zadłużać, co spowoduje ostrą recesję. Po drugie, świat zewnętrzny może nas zmusić do nagłego oszczędzania wbrew naszej woli. Podczas kryzysów finansowych koszt pożyczania rośnie szczególnie mocno dla gospodarek o małej wiarygodności. Po trzecie wysoki dług to wolniejszy wzrost gospodarczy i niższy dobrobyt. Wraz z rosnącym długiem kredytodawcom będzie trzeba oddać rosnącą część owoców pracy.

 

Inne wpisy z cyklu Nasz Drogi Długu:

Ci oszuści Grecy! – My też całkiem sprawnie oszukujemy przy liczeniu długu publicznego Polski.

Doroczny list do Naszego Drogiego Długu publicznego – 20 kwietnia 2010

Zachód jest bankrutem, nam się może udaNasz dług też rośnie. Ale wynika to ze zwyczajnej rozrzutności, a nie z konieczności ratowania banków.

Prawdziwy dług publizny USA wynosi ponad 400% PKB–  … to znaczy co najmniej 400%!

Od dawno wiadomo, że państwa fałszują statystykę długu publicznego – Grecy fałszują dane statystyczne! Jakie to straszne! Jak mogli?! Po pierwsze nie tylko Grecy, lecz wiele innych państw Europy. Po drugie dawno o tym wiadomo.

Nasz Drogi Długu 10 –  – Jeśłi już nawet Bank of International Settlements pisze, że gospodarka państw rozwiniętych stoi na kruchym fundamencie nadmiernego i rosnącego długu, oraz systemu finansowego stworzonego do wywoływania coraz większych kryzysów to jest naprawdę niewesoło.

Wcześniej czy później wysokie i rośnące zadłużenie jest niebezpieczneZadłużający się kraj może przez wiele lat komfortowo żyć na kredyt. Jednak jeśli dług rośnie, a możliwości spłaty tego długu kurzczą się to przychodzi dzień, gdy koszt spłaty długu dla kraju, któremu już i tak brakuje pieniędzy nagle gwałtownie rośnie. W takiej sytuacji obecnie jest Grecja.

Suma długu oficjalnego i ukrytego dla 26 krajów – 

Ukryty dług emerytalny Polski na tle innych krajów  –

Jak definiować dług  – Media informują, że zbliżamy się powoli do ustawowych (50% i 55%) i konstytucyjnych (60%) ograniczeń długu publicznego do PKB. Nawet sensowni ludzie zaczynają teraz kombinować jak zmienić definicję długu, byśmy tych granic nie przekroczyli. Takie manipulowanie przy definicji długu będzie równie skuteczne jak tłuczenie termometru na wieść o chorobie.

Licznik Długu

Minister Rostowski wybrał się jumaćObecny minister finansów przeniósł kasę z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który miał stanowić rezerwę na wypłaty emerytur, gdy społeczeństwo się zestarzeje na wypłatę emerytur w bieżącym roku. JEDNAK POTEM SIĘ WYCOFAŁ Z TEGO POMYSŁU

Polska liderem konsumpcji Choć my Polacy jesteśmy na dorobku, to wśród narodów świata jesteśmy jednym z liderów konsumpcji. Konsumpcja jako procent PKB jest w Polsce ponadprzeciętnie wysoka.

Żyć na kredyt, czy oszczędzać?Życie na kredyt to transfer konsumpcji z przyszłości w teraźniejszość.  Trochę dziś kosztem jutra zawsze można wydać ale w rozsądnych rozmiarach zwłaszcza jeżeli inwestujemy. Czy nasze obecne życie na kredyt jest rozsądne osądź sam.

Nasz Drogi Długu Publiczny! Mija kolejny rok demokracji i rynku. I wszytko jedno czy ministrem finansów jest Balcerowicz czy Kołodko, czy rządzi SLD, czy PO jak co roku, jest Cię Nasz Drogi Długu Publiczny coraz więcej.

Czy Polska zbankrutuje? – 7 stycznia 2009 – Według oficjalnej statystyki polski dług publiczny w relacji do PKB wynosi około 45%.  Jednak naprawdę dług publiczny Polski sięga powyżej 200% PKB.

 

0 comments… add one

Leave a Comment