Polska to nie jest kraj dla młodych – 3

Ci leniwi Grecy pracują ponad dwa lat dłużej niż Polacy. Przeciętny Grek idzie na emeryturę w wieku 61,4 lat. A przeciętny Polak idzie na emeryturę mając zaledwie 59,3 lata. Więc kto tu jest leniem?

Poniżej widzisz faktyczny przeciętny wiek przejścia na emeryturę w krajach UE. Faktyczny, czyli wiek w którym ludzie naprawdę szli na emeryturę w 2008 a nie oficjalny wiek emerytalny:

 Wiek emerytalny

Źródło: GREEN PAPER, Towards adequate, sustainable and safe European pension systems, SEC(2010)830 European Commission

To taka nasza norma. Za demokracji i kapitalizmu starsi dzięki przywilejom wczesniejszych emerytur rozdanym przez Jaruzelskiego za PRLu idą sobie na wczesne emerytury na koszt młodszych. I jeszcze narzekają, że państwo czyli młodzi podatnicy za mało im dają kasy. A Komorowski z Kaczyńskim razem twierdzą, że nie ma powodu podnosić wieku emerytalnego.

W zasadzie to powinniśmy się cieszyć i jeszcze podziękować, bo w 2001 Polacy przechodzili najwcześnie na emerytury w całej UE:

 

Źródło: GREEN PAPER, Towards adequate, sustainable and safe European pension systems, SEC(2010)830 European Commission

Tak po ludzku to rozumiem Komorowskiego z Kaczyńskim. To nie oni będą spłacać dług emerytalny. Ich już nie będzie wtedy, gdy dług ten stanie się naprawdę dolegliwy. Mogą więc spokojnie powtarzać za Ludwikiem XV: après moi le deluge – po mnie choćby potop.

Jednak sprawiedliwym i rozsądnym będzie: (i) podwyższyć wiek emerytalny skokowo, już teraz, a nie może kiedyś i etapami, (ii) uczynić wiek emerytalny dla kobiet wyższym niż dla mężczyzn , bo dłużej żyją niż mężczyźni (tak jak w Szwecji, gdzie oficjalny wiek emerytalny mężczyzn wynosi 61, a kobiet 67 lat), (iii) indeksować wiek emerytalny corocznie do  przeciętnego okresu życia, który cały czas się zmienia.

 

Inne wpisy w cyklu "Polska to nie jest kraj dla młodych":

Polska jest nabardziej chojnym  dla emerytów państwem UE  Polacy to młode społeczeństwo, ale państwo Polskie wydaje bardzo dużo pieniędzy na emerytury. Ale za to Polska ma szóste największe wydatki na emerytury w stosunku do PKB.

Polska to nie jest kraj dla młodych

0 comments… add one

Leave a Comment