Kryzys to dopiero będzie – 6

Grecja i tak zbankrutuje.

Zwiększenie pomocy dla Grecji z 45 miliardów do 100 miliardów Euro nie uratuje Greków. Bowiem problemem Greków nie jest utrata płyności (brak kasy na zapłatę bieżących rachunków), lecz jest nią niewypłacalność (zobowiązania przewyższają aktywa).

W teori wszystko jest dobrze. Grecy dostaną 100 miliardów Euro. A więc dostają czas na zebranie pieniędzy na spłatę wierzycieli. Czas na zwiększenie podatków i zmniejszenie wydatków. Czas na reformy, które zwiększą konkurencyjność greckiej gospodarki. Ale w praktyce Grecy są niewypłacalni i będą niewypłacalni. Grecy już dziś mają dług w wysokości ponad 100% PKB. Co prawda takie zadłużenie jest do spłacenia przez dobrze zorganizowane kraje anglosaskie o wysokiej spójności społecznej. Ale dla Greków podzielonych na bogaczy, którzy nie płacą podatków, pracowników publicznych, którzy mają gwarancję zatrudnienia na całe życie, oraz resztę jest to suma nie do spłacenia. Grecy są zbyt podzieleni, a korupcja stała się już korupcją systemową, czyli sposobem na życie i rządzenie. A to utrudni wszelkie reformy, które teraz mołyby uratować Greków.

Przyczyna leży w histori. Grecja niby jest kolebką europejskiej demokracji. Ale jej współczesna demokracja jest niewiele starsza od polskiej, bo siega połowy lat 70ych, gdy obalono dyktaturę półkowników. Co gorsza, korumpowanie wiodących jednostek i całych grup społecznych jest częścią greckiej tkanki społeczno-gospodarczej. Na przykład greccy lekarze unikają płacenia podaktów, bo lekarze z państwowych szpitali zarabiają mało. Wszyscy o tym wiedzą i wszyscy akceptują. Wszystko wzięło się z tego, że pół wieku temu jedna ze silniejszych parti komunistycznych w Europie istniała w Grecji, ale Grecja decyzją aliantów trafiła do zachodniej strefy wpływów. Wujek Stalin ze spokojem pozwolił wojskom angielskim na stłumienie komunistycznego powstania w latach powojennych. Tak jak Zachód spokojnie pozwolił komunistom zaprowadzić porządek w Polsce. A potem wszyscy ze spokojem przyglądali się jak kolejne dyktatury mordowały greckich komunistów, oraz na coraz większą skalę przekupywały nie tylko wiodące jednostki, ale całe grupy społeczne. W takim systemie jest normalne, że rodziny polityczne Papandreou i Karamanlis miały po dwóch premierów każda. Włochy to kolejny taki kraj, gdzie skorupowano elity i społeczeństwo, by powstrzymać od władzy komunistów, a korupcja stała się częścią tkanki społecznej, ale zostawmy ich na inny temat i na inny dzień.

Na dziś Grecy mają multum problemów, które zakryte zostaną przez zewnętrzne finansowanie, ale nie zostaną rozwiązane. Ot choćby taki drobny problem jak narastająca panika bankowa. Do końca 2008 depozyty w greckich bankach, były zazwyczaj równe lub większe niż kredyty, co czyniło greckie banki bezpiecznymi. Jednak od końca 2008 Grecy wyjmują coraz więcej pieniędzy ze swoich banków:

 

Źródło: Bank Centralny Grecji

Można oczywiście powiedzieć, że teraz jednomyślnie kraje strefy Euro zgodzą się na pomoc dla Greków. A Grecy pożyczony im czas wykorzystają na naprawę swoich urządzeń gospodarczych,  przywrócenie jasnych kryteriów moralnych swemu społeczeństwu, oraz zejście do życia na stopie na którą ich stać. Ale bardziej prawdopodobnym jest, że pomoc dla Greków, tylko zwiększy skalę zadłużenia i co najwyżej oddali dzień niewypłacalności Grecji. Zamiast w przyszłym lub 2011, niewypłacalność nastąpi w 2012 lub 2013.  A w międzyczasie obserwować będziemy zjawiska przypominające piramidę finansową, gdzie na przykład rząd Portugali będzię pożyczał po stawkach rynkowych wyższych od stawek po których sam będzie udzielał pomoc Grecji.

 

Inne wpisy w cyklu "Kryzys to dopiero będzie":

Grecja ogłosi niewypłacalność w 2011 lub 2012. –  – W tym roku Grecy będą udawać, że obcinają wydatki, podwyższają podatki i likwidują przywileje różnych grup zawodowych i branżowych. A Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy będą udawać, że pomagają Grekom.

Banki polskie gotowe na kryzys na 3+  –  Banki odnotowują największy od pięciu lat poziom należności zagrożonych, które to należności w okresie od 2008 podwoiły się. Kolejne uderzenie w naszą gospodarkę przez wydarzenie zagraniczne będzie dla banków niebezpieczne.

Kryzysy finansowe chodzą stadami.  – – Grecja jest tylko ostrzeżeniem przed czasami, które nadchodzą. W przeszłości recesja spowodowana masowymi bankructwami instytutcji finansowych doprowadzała zazwyczaj w przeciętnie trzy  lata do ponad przeciętnej ilości bankructw państw.

Nie wiem co będzie w Polsce

Kryzys to dopiero będzieKryzysik minął. A kryzys to dopiero będzie. Rządy państw rozwiniętych uśmierzyły dolegliwość recesji zasypując rynek pieniędzmi. Ale nie rozwiązały źródła problemu, czyli nadmiernej konsumpcji na kredyt  i nieudacznych regulacji systemu bankowego.

 

Wpisy w cyklu "Lekcje z Krysysiku":

Cisza przed burzą… W naszej gospodarce jest trochę skromniej niż w latach uprzednich, ale obyło się bez wielkiego załamania. Jeśli uda się sztuczne pompowanie konsumpcji na zachodzie to mamy z 2-4 lata ciszy na uporządkowanie naszej gospodarki, oraz prywatnych finansów. 

Obciąć wydatki, podnieść podatki  i spłacać zadłużenie

Po pierwsze prewencja  – 4 czerwca 2009 – Skutki recesji należy łagodzić zanim się ona zacznie. Przede wszystkim gromadząc oszczędności publiczne, które można w recesji wydać, by zastąpić spadek wydatków prywatnych.

Trzymał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma

Po opanowaniu kryzysiku będzie delewarowanie

Polska zeszła ze ścieżki szybkiego rozwoju gospodarczego

 

Wpisy w serii "Dekada Niepewności":

Polska – złote ćwierćwiecze?  – Jeśli nie spieprzymy naszej szansy to przed Polską ekonomiczne ćwierćwiecze, które będzie najlepsze od kiluset lat. Mamy niezłą pozycję startową by być najbardziej dynamiczną gospodarką Europy.  Jak na warunki europejskie nasza gospodarka jest co prawda średnio mocno przeregulowana, ale za to średnio lekko zadłużona.

USA – likwidacja zadłużenia poprzez niewypłacalność i inflację.  –

Fiskalne możliwości i inflacyjne konsekwencje „Walczenie” z kryzysikiem za pomocą wydawania pieniędzy, których się nie posiada jest najlepszym sposobem na wywołanie kryzysu niewypłacalności państw oraz powrotu wysokiej inflacji znanej z przełomu lat 70-ych i 80-y

Co zrobią Chińczycy z dolarem?

Kryzys jako międzynarodowa przepychanka polityczna  – Każdy kryzys nadmiernego zadłużenia rozwiązuje się dzieląc stratę z niespłaconych długów pomiędzy kredytodawców i kredytobiorców. Jednak nie ma tu prostej matematyki. Siła jednych i drugich wzajemnie na siebie oddziaływuje, by ustalić ile długów się umorzy, ile spłaci i kiedy.

Po kryzysiku dekada niepewności –  12 marca 2009 – Kryzys to dopiero będzie. Czytaj by się dowiedzieć dlaczego.

 

Inne wpisy w tym temacie:

Kto jest winieni recesji  —

0 comments… add one

Leave a Comment