Nasz Drogi Długu – 15

Ci oszuści Grecy zasługują, by spotkała ich kara! Nieprawdaż? A co powiesz o następującym  cytacie  z Ustawy o Krajowym Funduszu Drogowym: „Wszystkie emitowane przez Bank Gospodarsta Krajowego na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego obligacje zabezpieczone są pełną gwarancją Skarbu Państwa.”?

Czy powiesz na przykład, że jest to chowanie długu państwa, w długu Krajowego Funduszu Drogowego? I jak to nazwiesz: sprytnym księgowaniem, twórczą księgowością, oszustwem księgowym, malwersacją dokonaną przez dzisiejszych polityków na przyszłych podatnikach?

Wielkość emisji obligacji Krajowego Funduszu Drogowego w 2009 roku określono na 9,7 mld zł, a w kolejnych latach będzie ustalana w rozporządzeniu ministra finansów. Czyli będzie coraz więcej tych obligacji, które nominalnie nie są długiem publicznym, ale tak na prawdę są.

I jakoś, gdy o tym myślę to przypominam sobie, że tak dziwnie się składa, że dług publiczny na koniec 2009 zatrzymał się na poziomie 49,9% do PKB, czyli 0,1% przed pierwszym progiem ostrożnościowym wynikającym z ustawy o finansach publicznych.

I nie wiem dlaczego, ale mam takie przeczucie, że dług publiczny na koniec 2010 dziwnym trafem zatrzyma się w okolicy 54,9% PKB czyli tuż przed drugim progiem ostrożniościowym wynikającym z ustawy o finansach publicznych. 

I oczywiście możemy się tak jeszcze długo bawić. Tak jak bawili się Grecy przed nami. I liczyć na to, że dopki u nas jest lepiej niż w Grecji, Portugali i Hiszpani to zagranica będzie nasze życie na kredyt finansować…

 

Inne wpisy z cyklu Nasz Drogi Długu:

Doroczny list do Naszego Drogiego Długu publicznego – 20 kwietnia 2010

Zachód jest bankrutem, nam się może udaNasz dług też rośnie. Ale wynika to ze zwyczajnej rozrzutności, a nie z konieczności ratowania banków.

Prawdziwy dług publizny USA wynosi ponad 400% PKB–  … to znaczy co najmniej 400%!

Od dawno wiadomo, że państwa fałszują statystykę długu publicznego – Grecy fałszują dane statystyczne! Jakie to straszne! Jak mogli?! Po pierwsze nie tylko Grecy, lecz wiele innych państw Europy. Po drugie dawno o tym wiadomo.

Nasz Drogi Długu 10 –  – Jeśłi już nawet Bank of International Settlements pisze, że gospodarka państw rozwiniętych stoi na kruchym fundamencie nadmiernego i rosnącego długu, oraz systemu finansowego stworzonego do wywoływania coraz większych kryzysów to jest naprawdę niewesoło.

Wcześniej czy później wysokie i rośnące zadłużenie jest niebezpieczneZadłużający się kraj może przez wiele lat komfortowo żyć na kredyt. Jednak jeśli dług rośnie, a możliwości spłaty tego długu kurzczą się to przychodzi dzień, gdy koszt spłaty długu dla kraju, któremu już i tak brakuje pieniędzy nagle gwałtownie rośnie. W takiej sytuacji obecnie jest Grecja.

Suma długu oficjalnego i ukrytego dla 26 krajów – 

Ukryty dług emerytalny Polski na tle innych krajów  –

Jak definiować dług  – Media informują, że zbliżamy się powoli do ustawowych (50% i 55%) i konstytucyjnych (60%) ograniczeń długu publicznego do PKB. Nawet sensowni ludzie zaczynają teraz kombinować jak zmienić definicję długu, byśmy tych granic nie przekroczyli. Takie manipulowanie przy definicji długu będzie równie skuteczne jak tłuczenie termometru na wieść o chorobie.

Licznik DługuJak dobrze pójdzie to w przyszłym roku w realu w okolicach Sejmu zawiśnie licznik długu, który  odliczał będzie narastanie naszego długu.

Minister Rostowski wybrał się jumaćObecny minister finansów przeniósł kasę z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który miał stanowić rezerwę na wypłaty emerytur, gdy społeczeństwo się zestarzeje na wypłatę emerytur w bieżącym roku. JEDNAK POTEM SIĘ WYCOFAŁ Z TEGO POMYSŁU

Polska liderem konsumpcji Choć my Polacy jesteśmy na dorobku, to wśród narodów świata jesteśmy jednym z liderów konsumpcji. Konsumpcja jako procent PKB jest w Polsce ponadprzeciętnie wysoka.

Żyć na kredyt, czy oszczędzać?Życie na kredyt to transfer konsumpcji z przyszłości w teraźniejszość.  Trochę dziś kosztem jutra zawsze można wydać ale w rozsądnych rozmiarach zwłaszcza jeżeli inwestujemy. Czy nasze obecne życie na kredyt jest rozsądne osądź sam.

Nasz Drogi Długu Publiczny! Mija kolejny rok demokracji i rynku. I wszytko jedno czy ministrem finansów jest Balcerowicz czy Kołodko, czy rządzi SLD, czy PO jak co roku, jest Cię Nasz Drogi Długu Publiczny coraz więcej.

Czy Polska zbankrutuje? – 7 stycznia 2009 – Według oficjalnej statystyki polski dług publiczny w relacji do PKB wynosi około 45%.  Jednak naprawdę dług publiczny Polski sięga powyżej 200% PKB.

 

0 comments… add one

Leave a Comment