Linki – zbawienny podział władzy

Linki 5 marca 2010

Podział władzy jest zbawiennym urządzeniem politycznym, które zapobiega tyrani i daje obywatelom kontrolę nad władzą. Jeśli jedna władza nie może wszystkiego kazać drugiej władzy to jesteśmy bezpieczniejsi.  Podział wcale nie musi dotyczyć szczytów władzy. Bo przecież częściej mamy doczynienia z gminą niż z premierem. Choć na ustrojowych szczytach nie mamy w Polsce trój podziału władzy, tylko dwój podział, to jednak czasami w Polsce gminnej podział władz ma się całkiem dobrze. O takim przykładzie donosi dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".

W warszawskim liceum Limanowskiego uczniowie zaprosili Leppera. Za karę władze chciały wywalić dyrektor szkoły ale nie mogły:

"Urzędnicy sprawdzili: za zaproszenie kontrowersyjnego polityka dyrektora szkoły odwołać nie mogą. Ale skrytykować, owszem. Rzecznik Andrzej Kawka: – Trudno się cieszyć, że w spotkaniu z młodzieżą uczestniczył ktoś, na kim ciąży prawomocny wyrok, mam na myśli wysypywanie zboża. To nie jest postać do rozmów z młodzieżą, dlatego burmistrz poprosił o wyjaśnienia.

"Odpowiedzialny za warszawską oświatę wiceprezydent Włodzimierz Paszyński najpierw myślał, że wizyta polityka Samoobrony w szkole to żart. – Szkoda, że zdarzyło się to w warszawskim liceum, ale na tym polega wolność i autonomia szkół – kwituje."

Drobna rzecz, a tak bardzo cieszy…

0 comments… add one

Leave a Comment