Nasz drogi długu – 9

Wcześniej czy później wysokie i rośnące zadłużenie jest niebezpieczne

Jak przyjemnie jest wołać za Belką i Kołodką: dług jest fajny, bierzcie więcej, dopóty dług rośnie wolniej niż rośnie gospodarka dopóty dług spada. No niestety jakoś nie potrafię  takich niemądrości opowiadać. Wiem, iż rozsądnym jest w okresie wzrostu dług  publiczny spłacać, a zaciągać w okresie recesji, wojen lub innych kataklizmów. Jedyny wyjątek od tej reguły to zaciąganie długu w czasie wzrostu na pożyteczne inwestycje publiczne – ale ponieważ politycy mają tendencję do uznawania wszystkich wydatków za pożyteczne to należy być ostrożnym z tym wyjątkiem.

Więc dziś zamiast zachęcać do większego załużania, przyjrzę się pytaniu: "czy kraj, który ma wiekszy dług publiczny płaci więcej, by pozyskać finansowanie?". Tak. Ale zazwyczaj tylko niewiele więcej, niż mniej zadłużone kraje. Taki zadłużający się kraj może przez wiele lat komfortowo żyć na kredyt. Jednak jeśli dług rośnie, a możliwości spłaty tego długu kurzczą się to przychodzi dzień, gdy koszt spłaty długu dla kraju, któremu już i tak brakuje pieniędzy nagle gwałtownie rośnie. W takiej sytuacji obecnie jest Grecja.

Na poniższym wykresie dla krajów strefy euro zaznaczyłem zadłużenie publiczne jako procent PKB (oś X, czyli ta pozioma), oraz koszt finansowania długu publicznego (oś Y, czyli ta pionowa). Dane dla długu do PKB pochodzą z końca 2009, a koszt finansowania z grudnia 2009. Ponadto zaznaczyłem dla Grecji dane n/t kosztu finansowania długu publicznego za październik i listopad ubiegłego roku, oraz z ubiegłego tygodnia:

dlug publiczny koszt a wysokosc 

Źrodło: Dług do PKB Eurostat, Koszt finansowania długu Eurostat

 

My niby dług mamy niższy niż Grecja, ale jesteśmy uznawani za bardziej ryzykowne państwo. Więc mamy mniej długu, ale za jego pozyskanie płacimy cały czas tyle ile Grecja podczas kryzysu:

dług publiczny koszt pozyskania a wysokość

Źrodło: Dług do PKB Eurostat, Koszt finansowania długu Eurostat

Kolejni ministrowie finansów regularnie się chwalą, że Polska jest poważana przez inwestorów bo znowu korzystnie uplasowali emisję obligacji. Do czasu….

 

Inne wpisy z cyklu Nasz Drogi Długu:

Suma długu oficjalnego i ukrytego dla 26 krajów – 

Ukryty dług emerytalny Polski na tle innych krajów  –

Jak definiować dług  – Media informują, że zbliżamy się powoli do ustawowych (50% i 55%) i konstytucyjnych (60%) ograniczeń długu publicznego do PKB. Nawet sensowni ludzie zaczynają teraz kombinować jak zmienić definicję długu, byśmy tych granic nie przekroczyli. Takie manipulowanie przy definicji długu będzie równie skuteczne jak tłuczenie termometru na wieść o chorobie.

Licznik DługuJak dobrze pójdzie to w przyszłym roku w realu w okolicach Sejmu zawiśnie licznik długu, który  odliczał będzie narastanie naszego długu.

Minister Rostowski wybrał się jumaćObecny minister finansów przeniósł kasę z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który miał stanowić rezerwę na wypłaty emerytur, gdy społeczeństwo się zestarzeje na wypłatę emerytur w bieżącym roku. JEDNAK POTEM SIĘ WYCOFAŁ Z TEGO POMYSŁU

Polska liderem konsumpcji Choć my Polacy jesteśmy na dorobku, to wśród narodów świata jesteśmy jednym z liderów konsumpcji. Konsumpcja jako procent PKB jest w Polsce ponadprzeciętnie wysoka.

Żyć na kredyt, czy oszczędzać?Życie na kredyt to transfer konsumpcji z przyszłości w teraźniejszość.  Trochę dziś kosztem jutra zawsze można wydać ale w rozsądnych rozmiarach zwłaszcza jeżeli inwestujemy. Czy nasze obecne życie na kredyt jest rozsądne osądź sam.

Nasz Drogi Długu Publiczny! Mija kolejny rok demokracji i rynku. I wszytko jedno czy ministrem finansów jest Balcerowicz czy Kołodko, czy rządzi SLD, czy PO jak co roku, jest Cię Nasz Drogi Długu Publiczny coraz więcej.

Czy Polska zbankrutuje? – 7 stycznia 2009 – Według oficjalnej statystyki polski dług publiczny w relacji do PKB wynosi około 45%.  Jednak naprawdę dług publiczny Polski sięga powyżej 200% PKB.

 

1 comment… add one
  • Marcinek Jan 18, 2010, 10:24 pm

    Mysle ze na korzysc Grecji działa to, że dług jest denominowany w Euro. Jak by nie pałacili w euro to pewnie byłby ze 2% wyższy.

Leave a Comment