Polska to nie jest kraj dla młodych – 2

Polacy są nabardziej chojnym  dla emerytów państwem UE

Polacy to młode społeczeństwo, ale państwo Polskie wydaje bardzo dużo pieniędzy na emerytury. Na 27 państw Unii Europejskiej Polska ma czwarte najmłodsze społeczeństwo. Młodsze społeczeństwa mają tylko Irlandia, Słowacja i Cypr. Ale za to Polska ma szóste największe wydatki na emerytury w stosunku do PKB. Polskę pod względem wysokości wydatków emerytalnych jako procent PKB wyprzedzają tylko Włochy, Niemcy, Austria, Francja, Holandia. Ale to akurate jest zrozumiałe, bo oni mają starsze społeczeństwa.

W Polsce w wieku 65 lat i więcej jest tylko 13,5% społeczeństwa, ale wydajemy na emerytury aż 12,4% naszego PKB. Dla porównania u naszych sąsiadów Niemców w wieku powyżej 65 lat lub więcej jest aż 20,1% Niemców. Ale Niemcy wydają na emerytury zaledwie 12,7% PKB.  Poniższy wykres na osi Y (to ta pionowa oś) przedstawia procent PKB danego kraju wydawany na emerytury, natomiast na osi X (to ta pozioma oś) przedstawia udział w społeczeństwie osób w wieku 65 lat i więcej:


 Dyskryminacja młodych

Źródło: Eurostat

W lewym dolnym rogu są państwa, które mają młode społeczeństwa i niskie wydatki emerytalne (Irlandia, Słowacja, Cypr). Natomiast w prawy górnym rogu wykresu są państwa które mają stare społeczeństwa i wysokie wydatkie emerytalne (Niemcy, Włochy).

Czerwona linia przeprowadzona przez środek wykresu jest wyrysowana na podstawie danych o wydatkach emerytalnych i udziale seniorów w społeczeństwie dla wszystkich 27 państw UE. Jeżeli państwo jest blisko tej linii to wydaje na emerytury mniej wiecej tyle ile by można oczekiwać po wieku jego społeczeństwa. Jeżeli jest znacznie poniżej tej linii to jest dla emerytów dość skąpe. Natomiast jeśli jest znacznie powyżej tej linii to jest dla emerytów chojne

Proszę zauważyć, że Polska jest najbardziej oddalonym w górę od linii trendu państwem UE. Oznacza to, że Polska jest najbardziej chojnym dla emerytów państwem UE.

 

Inne wpisy w cyklu "Polska to nie jest kraj dla młodych":

Polska to nie jest kraj dla młodych


1 comment… add one
 • Marek Oct 19, 2009, 7:56 am

  Z czasem wydaje się, że będziemy się przesuwać po lini prostej w prawo, czyli rośnie liczba emerytów, a realne wydatki na emerytury będą stać w miejscu. No i młodzi będą mieli do dźwignięcia zarówno odchodzący na emerytury wyż demograficzny z lat 50. oraz OFE. Ciężkie to będzie kilkanaście lat dla dzisiejszych under 40. Jestem gotów się założyć, że scenariusz dla Polski będzie identyczny jak w Niemczech:
  1. najpierw likwidacja wszystkich przywilejów przechodzenia na wcześniejsze emerytury (które dublują funkcje renty)
  2. Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn
  3. Podnoszenie wieku emerytalnego (w zależności od potrzeb systemu)
  Nie ma jednak najmniejszej możliwości by obecny system emerytalny ostał się dłużej niż do 2013 r.(pierwsze masowe przejście kobiet z wyżu ’52 na emeryturę). Władzuchna zmieni jednak zasady gry w jej trakcie, co może jednego czy dwóch zezłości. ale cóż – życie…
  Na marginesie – wujek z Niemiec pracuje w sektorze mającym znaczny wpływ na zdrowie (hutnictwo). Ma 62 lata, pół roku spędza na różnego rodzaju zwolnieniach i sanatoriach, ale drugie pół roku normalnie stawia się do pracy – w Polsce niemożliwe. Drugi obrazek z Niemiec – w saloniakch prasowych najczęściej pracują panie over 60, żeby w spokojnej pracy doczekać wreszcie upragnionej emerytury – zupełnie inaczej niż w Polsce, gdzie w salonikach zwkle dorabiają studenci i młodzież.

Leave a Comment