Europa! Ale jaka? – 2

Francuzi chcą zharmonizować podatki

Francja z jednej strony ma siłę zglanować Unię Europejską na tyle, by przymknęła oko na dotacje dla francuskiego przemysłu samochodowego. A jej prezydent pozwala sobie publicznie mówić, że fabryki trzeba zamykac w Czechach i Słowacji, a nie we Francji. Z drugiej  jednak strony Francuzi nie są głupi i wiedzą, że wysokie dotacje dla uprzywilejowanych branż i projektów wymagają wysokich podatków.
 
Dlatego Francuzi bardzo boją się Europy Wschodniej. Mamy niższe podatki i większą wolność gospodarczą.  Jeśli Unia nam tego nie popsuje to  europejscy przedsiębiorcy będą uciekać do nas, a my będziemy się rozwijać szybciej niż Francja. By temu przeciwdziałać Francuzi od kilku lat kombinują jak zharmonizować opodatkowanie w Unii, czyli podwyższyć podatki poza Francją.

Kilkanaście dni temu we wpisie "Vers l’harmonisation fiscale" Jean Quatremer lewicowy francuski publicysta wiernie oddał stan dzisiejszej myśli francuskiej. Obecny kryzys to unikalna szansa harnmonizacji podatków. W obliczu recesji rządy potrzebują wydawać więcej.  Jednak, by móc skorzystać z broni wyższych wydatków w walce z recesją teraz, to po recesji koniecznym jest  podwyższenie podatków, by spłacić powstałe w "walce" zadłużenie.  A to oznacza konieczność uniknięcia szkodliwej konkurencji podatkowej pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Należy zacząć od uwspólnienia europejskiej definicji kosztów i przychodów. A potem należy wprowadzić  obowiązkowe minimalne stawki podatkowe. W obecnym klimiacie powinno to się dać zrobić. Ponadto, należy emitować obligacje Unii Europejskiej, by finansować wielke projekty europejskie (i wprowadzić podatki europejskie).

Tyle francuski pomysł na Europę. Mi średnio pasuje. Nie mam ochoty tworzyć przerośniętego państwa i uprzywilewjowanych elit na wzór francuski. Ale nie ma co się obrażać na Europę. Trzeba myśleć o tym jaka Europa nam odpowiada, jak urządzić Europę po naszemu i z jakimi innymi krajami europejskimi po drodze nam do naszej wizji państwa Unia Europejska. Mi na pewno nie jest po drodze z frnacuskimi pomysłami na podwyższanie polskich podatków.

 

W cyklu "Europa! Ale jaka?":

Europa! Ale jaka?

4 comments… add one
 • Jyu May 29, 2009, 2:13 pm

  Mi też nie pasuje nacisk pochodzący z Francji. Oby nie prześlizgnął się ten pomysł gdzieś bocznymi drzwiami!

 • podatki.org.uk Jun 1, 2009, 11:38 am

  Wizja czy rzeczywistość? Właśnie trafiłem na informacje że ‘podatek wspólnotowy’ UE ma już teraz zastosowanie wzgędem wynagrodzeń pracowników struktur, czy przyszłych emerytur posłów PE, gdzie ma wykluczać podatek narodowy właściwy dla danej geografii. Nawiasem, są to kwoty w liczone w dziesiątkach tysięcy euro, a jednak nie odnalazłem rzetelnej informacji na temat tych wysokości obciążeń podatkowych w państwie Unia Europejska. Czy nowy podatek będzie niespodzianką post-facto?

 • Cezary Kaźmierczak Jun 2, 2009, 6:35 pm

  Niestety, wg rankigow (EFN i Heritage) nawet Francuzi maja wieksza wolnosc gospodarcza od Polski…

 • Pawel Dobrowolski Jun 3, 2009, 2:45 pm

  A to ciekawe! Nie mialem pojecia, ani ze istnieja podatki zbierane przez Europe, ani że we Francji jest większa wolność gospodarcza niż w Polsce.
  Trzeba sie będzie przyjrzeć tym podatkom. – Pawel

Leave a Comment