Nasze drogie sądy

Sędziowie niedługo chcą ogłosić kolejny dzień bez wokandy, oraz zastanawiają się czy nie sparaliżować wyborów do parlamentu europejskiego, przy których ich obecność w komisjach wyborczych jest na mocy durnego prawa obowiązkowa.

Utyskują przy tym, że nakłady na sądy są za niskie, sędziów jest za mało, a płace sędziowskie skandalicznie niskie. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie niż twierdzą sędziowie.

Nakłady na sądownictwo w Polsce są wyższe niż w większości krajów europejskich.  Najbardziej adekwatną miarą nakładów na wymiaru sprawiedliwości jest porównanie wydatków w przeliczeniu na dochód narodowy na głowę jednego obywatela. Taka miara pozwala porównać nakłady na sądy w poszczególnych państwach przy uwzględnieniu zarówno ilości obywateli jak i ich zamożność. Wedle tej miary Polska jest absolutnym rekordzistą. Nie ma w Unii Europejskiej kraju, który wydaje więcej na swoje sądy. A w Europie prześcigają nas tylko Serbia i Bośnia.

Nakłady na sądownictwo

Źródło: European judicial systems. European Commission for the Efficiency of Justice

Wbrew temu co mówią sędziowie utyskujący na braki kadrowe Polska w ilości sędziów jest potęgą. Wśród dużych państw europejskich mamy największą ilość sędziów na głowę obywatela. Biją nas tylko malutkie państewka, gdzie zabezpieczenie podstawowej obsady sądów oznacza, że musi  być wielu sędziów w proporcji do obywateli.  W przeliczeniu na każde 100 tys. Polaków mamy 25,8 sędziów.  Nie może z nami się równać ani Anglia z 7,9 sędziów na 100 tys. obywateli,  ani Francja z 11,9 , czy też Irlandia z 15,7.  Jesteśmy sędziowską potęgą i basta!

Zarobki sędziego

Źródło: European judicial systems. European Commission for the Efficiency of Justice

Polski sędzia, który zaczyna swoją karierę zarabia więcej niż większość jego europejskich kolegów! Oczywiście zarabia więcej w porównaniu do średniej krajowej. Ale jest to jedyne uczciwe porównanie, bo nie można oceniać zarobków danej grupy zawodowej bez odniesienia do kraju w którym się żyje i pracuje.

Polski sędzia na początku swojej kariery zarabia około 1,9 średniej krajowej. Jego kolega w Niemczech na początku swojej sędziowskiej kariery dostanie 0,9 średniej, w Austrii 1,1, we Francji 1,2 w Belgii 1,5 a w Danii tyle ile w Polsce czyli 1,9.  Domaganie się podwyższenia zarobków jest bezczelnością. Jeżeli sędziowie mówią, że Polska średnia jest dla nich za niska i oni powinni zarabiać znacznie więcej niż ta średnia to zapominają w jakim kraju żyją.

Zarobki sędziego

Źródło: European judicial systems. European Commission for the Efficiency of Justice

Tylko w krajach anglosaskich takich jak Anglia i Irlandia początkujący sędziowie zarabiają znacznie więcej niż w Polsce. Tylko, że tam, by zostać sędzią nie wystarcza dyplom magistra i dobre chęci. Tam najpierw trzeba przepracować kilkadziesiąt lat w różnych zawodach prawnych. I dopiero jako ukoronowanie swojej kariery prawniczej, za dotychczasowe zasługi i nadzwyczaj poprawne sprawowanie się można zostać sędzią.

Podobnie dużo zarabiają polscy sędziowie na wyższych piętrach kariery sędziowskiej. Sędziowie sądów najwyższych instancji zarabiają w Polsce przeciętnie 4,9 średnich krajowych. Jest to znacznie więcej niż ich koledzy w Niemczech (2,1 średnie), Austrii (2,6), Danii (2,7), Szwecji (3,2) Francji (3,5), czy Włoszech (3,6).

4 comments… add one
 • Adam Mar 27, 2009, 9:56 am

  Doskonały tekst, muszę poruszyć ten temat ze znajomym sędzią kiedyś. 🙂

 • grzegorz Mar 28, 2009, 3:25 pm

  Mocne! Znaczyloby , ze przy sedziach -gornicza pazernosc to pestka.

 • eko Mar 31, 2009, 7:39 pm

  Dobre zestawienie. Dobrze by było, żeby ten wpis poszedł gdzieś w eter!

 • Pawel Dobrowolski Apr 1, 2009, 12:21 am

  Poszedl 🙂
  W formie popularnej jest jako artykul we Wprost, ktory zreszta jest artykulem okladkowym Wprost.
  Tu jest link do Wprost: http://www.wprost.pl/ar/157300/Polska-mafia-sadowa/
  Wiecej nie jestem w stanie na dzis zrobic.
  Teraz mozna tylko liczyc, ze reakcja na artykul sedziow z Krajowej Rady Sadownictwa albo z Justiti temat ilosci sedziow i nakladow na sadownictwo podtrzyma w mediach.

Leave a Comment