Koniec Kryzysiku – 4

W USA gdzie zaczął się kryzysik oznaki końca recesji są coraz liczniejsze.

Co prawda amerykańcy mają jeszcze przed sobą niewypłacalność większości ich banków. Ale rozwiążą ten problem przez dotacje od podatników, liczenie na odzyskanie wartości przez aktywa znajdujące się w portfelach banków, oraz upadłość banków.

Po trwającej od 15 miesięcy recesji  widać coraz silniejsze początki stabilizacji. Sprzedaż detaliczna po odliczeniu sprzedaży samochodów po raz pierwszy od lipca 2008 wzrosła:

 Sprzedaż detaliczna w USA

Źródło: Federal Reserve Bank of St. Louis;

Retail Sales and Food Services Excluding Motor Vehicles and Parts Dealers

Wzrosła zarównow w styczniu jak i lutym. Konsumenci amerykańscy jeszcze powstrzymują się z kupnem domów i samochodów. Ale od dwóch miesięcy wydają więcej na bieżące zakupy. Niedługo zobaczymy, czy było to uzupełnienie mydła, szamponu i innych drobiazgów których zabrało w domu, czy też stwierdzenie, że recesja nie taka straszna i można sobie pozwolić na odrobinę luksusu.

W każdym razie nie jest to zjawisko ograniczone do sklepów. Wraz ze wzrostem sprzedaży spowalnia tempo spadku zapasów liczonych kwartalnie:

 Zmiana zapasów w USA

Źródło: Federal Reserve Bank of St. Louis; Change in Private Inventories

Opróżnione magazyny trzeba będzie wcześniej lub później zapełnić składając zamówienia u producentów. Możliwe, że właśnie już się to zaczęło dziać.

Domy i samochody to dwa duże wydatki, od których powstrzymują się amerykanie. I będą się powsztrymywać dopóki nie wyjasnie się sytuacja instytucji finansowych. Na razie amerykanie coraz rzadziej wymieniają samochody: Sprzedaż samochodów w USA

Źródło: dla samochodów zarejestrowanych, US Bureau of Transport Statistics

Table 1-11: Number of U.S. Aircraft, Vehicles, Vessels, and Other Conveyances;

dla sprzedaży samochodów U.S. Department of Commerce: Bureau of Economic Analysis

 

Jak wiemy w Polsce samochód może spokojnie jeździć 5 lat, a po większym remoncie nawet i 10 lat. Jednak wątpię, że amerykanie planują zacząć jeździć tym samym samochodem tak długo jak Polacy.

Co ciekawsze w lutym po raz pierwszy od początku recesji dane dotyczące pozwoleń wydanych na budowę domów (kliknij tu po najnowsze informacje) pokazały wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jeden miesiąc lepszych danych danych końca recesji jeszcze nie czyni. Ale mamy już wielość pierwszych oznak stabilizacji w USA. Najbliższy kwartał lub dwa pokażą czy są one złudne, jak twierdzą pesymiści, czy też umocnią się jak piszemy na tym blogu.

Inne wpisy o końcu kryzysiku:

Media swoje, a rynki swoje

Koniec kryzysiku to nie początek prosperity

Koniec Kryzysiku

0 comments… add one

Leave a Comment