Państwo polskie moim wrogiem – 5

W Polsce państwo uważa, że może mnie ganiać z papierami od urzędu do urzędu. Rok temu kupiłem dom. Państwo narzuciło mi obowiązek korzystania z notariusza przy zawarciu umowy kupna domu. Pani notariusz, skąd innąd całkiem fajna laska, spóźniła się trzy godziny! Ale gdy z przymusu państwa musze korzystać z jej usług, to muszę czekać. Gdy już wszystkie papiery podpisaliśmy, pani notariusz wysłała informacje o tym co kupiłem do Wydziału Ksiąg Wieczystych – jest tam rozmiar działki, rozmiar domu, namiary na działkę, itp. 

Jednak na początku roku z gminy, gdzi stoi mój dom dostałem kuriozalne pismo. Z tego pisma wynika, że gmina z Wydziału Ksiąg Wieczystych dowiedziała się, że kupiłem na jej terenie działkę z domem i wzywa mnie do złożenia informacji o tym jak duża jest to działka i jak duży jest to dom. Jak wszystkiego tego typu pisma od urzędów w Polsce zawiera groźby – jeśli im nie odpowiem to ustawa karno skarbowa, sratatatata, itp. Oczywiście olałem gminę. Minęło ponad pół roku dostałem dwa ponaglenia z gminy i na razie jakoś urząd skarbowy jeszcze mnie nie zamknął do więzienia.

Póki cieszę się wolnością mam proste pytanie: dlaczego to ja mam nosić papiery z jednego urzędu do drugiego? Jeśli urzędnicy potrzebuję tych papieów to niech je sobie sami przyniosą z innego urzędu. Jeżeli państwo już wie jak dużą działkę i dom kupiłem, bo wszystkie te informacje już są w Wydziale Ksiąg Wieczystych, to niech gmina z Wydziału Ksiąg Wieczystych dowie się nie tylko, że kupiłem tę działkę, ale jeszcze się dowie w tym samym miejscu ile jest tego domu oraz działki i naliczy mi podatek gruntowy, a nie wzywa mnie bym im dostarczył te informacje.

Nie jest to jednostkowy przypadek. Polskie urzędy regularnie każą nam robić ich robotę za nich – mamy nosić papiery od jednego urzędu do drugiego. Gdybym wymienił mój stary dowód osobisty (a nie wymieniłem go), to musiałbym z Urzędu Stanu Cywilnego przynieść do Urzędu Gminy skrócony odpis aktu urodzenia. Jeśli Urząd Gminy potrzebuje skrócony odpis aktu urodzenia to niech sam sobie pójdzie do Urzędu Stanu Cywilnego i przyniesie sobie.

4 comments… add one
 • Krzysztof Nędzyński Aug 2, 2008, 8:57 pm

  Pawle,
  Twoje ostatnie wpisy są genialne! Jestem pewien że Twoja, wydawałoby się syzyfowa, praca w końcu przyniesie skutki. Kropla drąży skałę.
  Ja jestem przerażony tym, że czytając Twoje przygody z państwem polskim i przypominając sobie podobne własne, sam niczemu się już nie dziwię. Po prostu przywykłem do nienormalności. Dziękuję, że przywróciłeś mnie do rzeczywistości.

 • Adam Aug 4, 2008, 11:51 am

  w polskich urzędach pracownicy nie znają nawet podstaw KPA, a co dopiero żądać od nich żeby byli chętni do pomocy. pal licho konieczność noszenia papierów czy bezsensowne wizyty – tylko dlaczego za najprostrze rzeczy trzeba płacić i to spore pieniądze.
  w moim przypadku musiałem zapłacić 200 PLN za pieprzony wpis do księgi wieczystej!!! nie mówiąc już o kosztach notariusza czy podatku!!

 • Adam Aug 4, 2008, 12:02 pm

  w polskich urzędach pracownicy nie znają nawet podstaw KPA, a co dopiero żądać od nich żeby byli chętni do pomocy. pal licho konieczność noszenia papierów czy bezsensowne wizyty – tylko dlaczego za najprostrze rzeczy trzeba płacić i to spore pieniądze.
  w moim przypadku musiałem zapłacić 200 PLN za pieprzony wpis do księgi wieczystej!!! nie mówiąc już o kosztach notariusza czy podatku!!

 • dobrowol Aug 4, 2008, 2:16 pm

  Dziekuje.
  Z tym placeniem rzeczywiscie urzadzenia Polskie jest na glowe postawione. Ja juz raz za panstwo polskie zaplacilem w podatkach.
  A zada sie od nas wnoszenia roznych dziwnych i bardzo wysokich oplat za normalne funkcjonowanie w tym panstwie.
  Jezeli panstwo teraz wymaga bym posiadal dowod osobisty, by mogl funkcjonowac jako pelnoprawny obywatel, a przy okazji zada kasy za wydanie tego dowodu to cos jest mocno nie tak.
  Jest jeden prawnik z Radomia, ktory sie sadzi z panstwem o 30 zl oplay za dowod oobisty:
  http://www.telewizja.radom.pl/?str=2&nID=3436&PHPSESSID=1732b5c12870c7e86bc8aff2c72a5066
  Na razie przegrywa w sadach… 🙁

Leave a Comment