Konflikt pokoleń – Starzy żyją na koszt młodych

Przez ostatni tydzień kaczyści obrazili się na prasę niemiecką oraz zdymisjonowali Kazia.  W ten sposób Polska zmarnowała kolejny tydzień.

Ja starałem się tygodnia nie marnować. Chyba się udało. Co prawda za dużo piłem, późno chodziłem spać i późno wstawałem, ale jednak opublikowałem w Instytucie Sobieskiego opracowanie p/t "Starzy żyją na koszt młodych". Przedstawiam w nim statystki i informacje, które świadczą o tym, że masowa emigracja Polaków jest spowodowana niesprawiedliwie wysokim opodatkowaniem młodych pracujących. 

Tak, tak kochani. Polskie społeczeństwo starzeje się i jest naturalne, że rosną koszty emerytur i opieki zdrowotnej. Jednak zamiast sprawiedliwie dzielić te koszty, wynaturzono  solidarność międzypokoleniową w drenaż kieszeni młodych obywateli.  Polska drenuje kieszenie młodych podatników do tego stopnia, że praca w Polsce stała się towarem luksusowym na który nie stać jednej trzeciej młodych Polaków.

Teraz dostaję fan mail od czytelników opracowania, którzy dzielą się na obozy zadowolonych, że "zająłem się gerontami", oraz zbulwersowanych tym, że "winię emerytów za zadłużenie państwa (…) a oni przecież zapracowali na swoje emerytury i nikt im łaski nie robi". 

Jeżeli szybko i uczciwie nie zajmiemy się podziałem kosztów starzenia się społeczeństwa to czeka nas dyskusja w tonie "zajęcia się gerontami", oraz "nam się należy". Koszty emerytur i leczenia seniorów będą rosły. Około roku 2015 gwałtownie przyrosną z powodu przechodzenia na emerytury licznego powojenngeo wyżu demograficznego. Na te zwiększone koszty emerytur i leczenie nie poczyniono żadnych oszczędności. W przyszłości albo zwiększymy podatki, albo zmniejszymy wypłaty dla seniorów (ewentualnie zrobimy jedno i drugie). Obecny podział podział kosztów starzenia się społeczeństwa nie dość, że jest niesprawiedliwy, bo zbyt bardzo obciąża młodych i nienarodzonych to jest nie do utrzymania na dłuższą metę, bo koszty jego sfinansowania w obecnej postaci zdławią wzrost gospodarczy.Czym dłużej będziemy czekać ze sprawiedliwym podziałem kosztów starzenia się społeczeństwa, tym bardzi zacięta będzie międzypokoleniowa przepychanka…

0 comments… add one

Leave a Comment