Lewica i prawica nawzajem usiłują odebrać sobie prawo wolnej wypowiedzi

Lewica z pozycji władzy w establishmencie wyrzuca prawicowe spotkania z uczelni. Prawica świecami dymnymi przerywa odczyty Michnika. Jedni i drudzy uważają, że mają rację. Jedni i drudzy błądzą i działają na naszą Polaków szkodę.

Na UW oraz kilku innych uczelniach w Polsce miały się odbyć spotkania z działaczką prolife z USA zaproszoną przez polskich prawicowców. Ale nie odbędą się. Zostały zakazane przez władze tych uczelni. Lewica twierdzi, że na uczelni nie można przedstawiać tylko jednego punktu widzenia i na dodatek nienaukowego. Jakoś nie pamiętam, by lewicowcy domagali się, uzależnienia występów Baumana, od dołączenia do nich kontrdyskutanta narodowca. Wtedy przedstawianie jednego punktu widzenia było OK. A co do naukowości, to o tejże przesądza siła arguentów, a nie przykelejenie przymiotnika “naukowy” przez jedną stronę sporu do swojej wypowiedzi.

Prawica natomiast nie posiadając takiego oparcia w establishmencie korzysta z tradycyjnego narzędzia wykluczonych tj. przemocy. Na spotkaniu w Płocku z Adamem Michnikiem odpalono święcę dymną:

Nadużycie władzy przez rektora UW jak i wrzucanie świecy dymnej na spotkanie mają uniemożliwić wolną wypowiedź. Lewica zaraz powie, że oni chcą tylko by na uczelniach dyskutowana była nauka, a nie głoszona propaganda. A prawica powie, że stalinowiec przefarbowany na okrągłostołowego redaktora, nie ma prawa głosić swojej propagandy.

Póki co w przestrzeni publicznej triumfuje lewica. Wykład Michnika się odbył, a ten który odpalił świecę dymną zagrożony jest karą do 3 lat pozbawienia wolności, a jego kilku kolegów krótszymi wyrokami. Wykłady antyaborcjonistki ze stanów zostały przez władze uczelni skutecznie zakazane.

Ale za jakiś czas, jeśli prawica przechwyci stanowiska w establishmencie urzędniczym na razie obsadzone przez lewicę sytuacja może się odwrócić. Lewica się strasznie boi, że machinerię państwa oraz posady w establishmencie przejmą prawicowcy i zrobią im to, co oni teraz robią prawicowcom. A prawicowcy opowiadają o konieczności wymiany elit i mają na taką zmianę nadzieję, jak chociażby niżej cytowany Krzysztof Bosak:

Krzysztof ma jakąś rację. Bo póki co podający się prawicowca facet (choć ponoć prowokator) za palenie figury żyda trafił do więzienia. A lewicowiec za uprawianie seksu z figurą Jana Pawła II dostaje gaże w teatrze finansowanym z pieniędzy podatników.

Jednak dla nas wszystkich, najlepiej będzie, gdy każdy będzie mógł sobie palić figurę żyda, jak i uprawiać seks z figurą świętego, bez obawy represji karnych. Lepiej będzie gdy prawacy i lewacy w przestrzeni publicznej będą mogli organizować bez przeszkody swoje odczyty. Wplątywanie do dyskusji przymusu płynącego z władzy oraz przemocy tylko zaostrzy spór.

Szukanie powodów dla których naszym przeciwnikom ideologicznym nie wolno wyrażać ich opinii przesuwa walkę ideologiczną, z konkurencji idei, na konkurencję w lepszym wykorzystaniu przymusu dostępnego władzy oraz skuteczniejszym wykorzystaniu przemocy. Ograniczanie wolności słowa doprowadzi do ograniczania wolności jako takiej.

9 comments… add one
 • mc Mar 16, 2017, 10:55 am

  No ale zaraz, zaraz. Kto jak kto, ale chyba rektor/dziekan może zdecydować, co będzie prezentowane na jego uczelni/wydziale, a co nie. W przeciwnym razie dochodzimy w imię “wolności słowa” do jakichś absurdów, gdzie np. miłośnicy walki chemtrailsami, czy płaskiej ziemi będą się domagać prawa do wygłaszania swoich “wykładów” na uniwersytetach.

  • mc Mar 16, 2017, 10:58 am

   *z chemtrailsami

  • Pawel Dobrowolski Mar 16, 2017, 10:58 am

   Na uczelni prywatnej prosze bardzo. Na uczelni panstwowej rektor jest urzednikiem panstwowym takim samym jak wojt, burmistrz, minister i nie ma praw ograniczac wolnosci stosujac swoje prywatne upodobania.

   • mc Mar 16, 2017, 3:32 pm

    Władze uczelni, także publicznej, mają i muszą mieć prawo uznania (w pewnym sensie arbitralnego), co nauką jest, a co nią nie jest. Inaczej, jak już pisałem, każdy wariat (a tych nie brakuje, wystarczy przejrzeć tą stronę http://mlodyfizyk.blox.pl/html) mógłby się domagać, żeby jego szalone koncepcje Chrystusa jako Zjednoczonego Pola Energii (http://mlodyfizyk.blox.pl/2015/03/Chrystus-to-Zjednoczone-Pole-Energii-czyli.html), inteligentnej wody (http://mlodyfizyk.blox.pl/2015/02/Rosyjscy-uczeni-odkryli-Znak-krzyza-zabija-zarazki.html), czy innego zaprzeczania prawom Newtona (zderzak Łągiewki to stale powracający temat strony) traktować i prezentować na równi z prawdziwą nauką.

    Oczywiście linia demarkacyjna jest trochę rozmyta (dobrze jest to opisane np. w “Logice odkrycia naukowego” Poppera), więc decyzja jest z definicji nieco arbitralna (np. zdumiewająco wielu tych pseudonaukowców z Młodego Fizyka z powodzeniem robi kariery akademickie w Rosji i innych krajach), ale pozbawienie możliwości decydowania o jej przebiegu w imię tego, że rektor jest jak wójt, czy minister, jest w oczywisty sposób niepoprawne.

    • Pawel Dobrowolski Mar 16, 2017, 7:26 pm

     studentom panstwowej uczelni wladza nie moze zabraniac wysluchiwac, tego co tobie sie wydaje byc bzdura, bo jest wladza publiczna, wladza publiczna nie moze miec kompetencji do orzekania co jest bzdura ina tej podstawie organiczania wolnosci wypowiedzi

     a wladza “musi miec” mozliwosc zakazywac, oraz “oczywiscie niepoprawne” to slabiutkie, slabiusienkie argumenty

     i zupelnie oderwane od rzeczywistosci, bo w praktyce wladza uczelniania pozwala sie spotykac lewicowcom z ich mowcami, a zakazuje prawicowcom

     • mc Mar 16, 2017, 8:23 pm

      Twój argument sprowadza się do tego “wladza nie moze zabraniac” – bo Ty tak mówisz. I to moje argumenty są słabiutkie?..

    • tn Mar 22, 2017, 5:59 pm

     Wlasnie uniwersytet jest znakomitym miejscem dla spotkan paranaukowcow, na spotkanie moga przyjsc prawdziwi naukowcy, doktoranci i studenci i wypunktowac bzdury. Jesli bedziemy im (zwolebbikom pseudo teorii) tego zabraniac to beda zamknieci we wlasnym srodowisku i nikt ich nie wyprowadzi z bledu… Jak pani prolajferka ze stanow mowi nienaukowe glupoty to spotkanie z nia jest super okazja zeby to publicznie wykazac

     • Pawel Dobrowolski Mar 22, 2017, 7:32 pm

      no jak sie ciesze, ze u nas jeszcze tak ktos mysli!

      bo juz zaczynalem myslalec, ze to tylko na Oxfordzie biolog i biskup moga dyskutowac o teorii ewolucji i teorii stworzenia — a u nas uczelnie sa od gloszenia prawdy objawionej….

 • Pawel Dobrowolski Mar 16, 2017, 8:51 pm

  a owszem, wladza nie moze zabraniac – bez waznych powodow, jesli chcemy byc wolnymi ludzmi

  ja chce byc wolnym obywatelem, tobie wolno glosic sposoby na uczynienie nas wszystkich poddanymi, mam nadzieje ze wygraja moje, a nie twoje argumenty

Leave a Comment