OFE – 9

Rynków finansowych nie oszukali

Premier ogłosił skok na OFE między Bożym narodzeniem a sylwestrem. Spryciula myślał, że jeśli ogłosi dwa dni przed sylwestrem to nikt nie zauważy. Ale pomylił się. Rynki finansowe matychmiast wliczyły większe ryzyko niewypłacalności Polski.

Poniżej widzisz wykres odsetkowych Asset Swaps na długim (10 letnim) końcu krzywej dla Polski. Wykres ten stanowi miarę ryzyka niewypłacalności Polski w okresie 10 lat:
 

 

Źródło: Bloomberg

Nagle rośnie tuż przed Sylwestrem (czerwone kółko i strzałka na wykresie). Wskazuje, że rośnie ryzyko upadłości Polski w okresie 10 lat, czyli właśnie wtedy gdy obecny wyż 50 latków zacznie masowo przechodzić na emeryturę, a dług ukryty przez przez Donalda skokiem na OFE zacznie wyłazić.

Skąd bierze się ten wykres? Transakcja typu Asset Swap to wymiana pomiędzy dwoma stronami dwóch strumieni wpływów odsetkowych. Powyższy Asset Swap to różnica między wysokością Interest Rate Swap a rentownością obligacji Polski na analogiczny okres. Interest Rate Swap to transakcja zabezpieczająca wysokość płaconych odsetek. Kupujesz wypłatę  konkretnego poziomu odsetek.  Powyższy wykres reprezentuje koszt zamiany wpływu odsetkowego z 10 letnich obligacji rządu polskiego, na wypłatę odsetek przez bank w podobnym okresie. Czym bardziej banki się boi, że Polska bedzie niewypłacalna, tym wyższej ceny będzie oczekiwał za dokonanie takiej wymiany.

Tusk, Boni i Rostowski mogą wciskać nam kit, że zmniejszyli dług. Wielu Polaków może nawet w to uwierzy. Ale banki, które nas finansują nie kupują tej ściemy.

 

Inne wpisy o OFE:
 
Młodzi stracą 232 miliardy13 marca 2011 – Wyborcy tu i teraz zaoszczędzą 195 miliardów. A młodzi będą na sam rok 2020 do tyłu o 232 miliardy.
 
Spełnijmy życzenie Pana premiera – 8 marca 2011 – Tusk powiedział: „Wolę przegrać wybory, niż powiedzieć obywatelom, że 200 mld zł przez 10 lat będzie ktoś szukał w ich kieszeni, bo Tusk nie miał odwagi zmienić systemu emerytalnego”. Zważywszy na to że te 200 miliardów będzie za dekadę szukane w kieszenie obecnie młodych mam nadzieję, że wola Tuska okaże się prorocza.
 
Publiczne wysłuchanie w/s OFE –  Skok na OFE wymaga publicznego wysłuchania w Sejmie. Rządzący dyskusję wokół OFE celowo zamieniają w szum. Wysłuchanie może choć na chwilę zmusić PO do przedstawienia własnych argumentów i wysłuchania argumentów przeciw.
 
Boni lepszy od Salomona – 25 stycznia 2011 – Z pustego w próżne nie potrafił przelewać nawet Salomon. Ale Boni twierdzi, że potrafi. Planując skok na OFE obiecuje zmnieszyć dług publiczny bez zmniejszania mojej emerytur. Skąd znalazł te pieniądze? Nie znalazł, tylko łże.
 
Boni brat Pinokio – 3 stycznia 2011 –  Nie wiedziałem, czy minister profesor Boni nie wie, czy kłamie, gdy  mówi, że zabranie naszych pieniędzy z OFE by pokryć bieżące wydatki ZUS zmniejsza dług publiczny. Po lekturze listu Boniego w „Gazecie Wyborczej” nabrałem przekonania graniczącego z pewnością, że Boni to brat Pinokia.
 
UFO, yeti, bocian, emerytury dla młodych… – 31 grudnia 2010 –  Kilka prostych prawd o OFE.
Mózg rządu ściemnia czy nie wie… – 24 grudnia 2010 –  Nie wiem czy celowo kłamie, czy też brakuje mu wiedzy. Jednak faktem jest, że Michał Boni po raz kolejny minął się z prawdą w sprawie OFE.
 

OFE – 28 listopada 2010 – O związku OFE z długiem publicznym, a więc o tym dlaczego politycy chcą się dobrać do OFE.

 

0 comments… add one

Leave a Comment