OFE – 8

Młodzi stracą 232 miliardy.

Tusk z Bonim chwalą się, że skok na OFE do roku 2020 zmniejszy potrzeby pożyczkowe państwa o 195 miliardów. Mają rację. Niestety mają też nadzieję, że nie zauważymy, że tylko do 2020 ten skok wychoduje na kontach ZUS dług w wysokości 232 miliardów. Wyborcy tu i teraz zaoszczędzą 195 miliardów. A młodzi będą na sam rok 2020 do tyłu o 232 miliardy. Z kąd to wiemy? Z liczb podanych przez Tuska z Bonim.

Poniżej w trzech krokach pokazuję jak każdy może sobie policzyć przyrost długu publicznego ze skoku na OFE.  Po pierwsze, w uzasadnieniu do ustawy o skoku na OFE  na stronie 26 Tusk z Bonim podają tabelę z „oszczędnościami”:
Czwarta kolumna powyższej tabeli daje razem owe 195 miliardów „oszczędności”, którymi chwali sie Tusk:

Po, drugie młodzi według Tuska i Boniego mają nie stracić. W zamian za kasę, którą rząd zabierze naliczana będzie na kontach w ZUS emerytura indeksowana o średni wzrost PKB w poprzednich 5 latach:

Tuskowe „oszczędności” indeksujemy więc według powyższej zasady. Z wyliczeń (tu jest link do pełnego pliku z wyliczeniami) wynika, że tylko na rok 2020 narośnie na kontach ZUS zobowiązań na sumę 232 miliardy złotych. Sumy zabrane w poszczególnych latach:

indeksujemy zgodnie z tuskową metodologią, czym wcześniej zabiorą tym przez dłuższy okres będzie narastała dana suma:

 

Po trzecie, piszę „oszczędności” w cudzysłowie zamiast oszczędności, bo Tusk z Bonim nie zmniejszyli wydatków państwa na emerytury tylko przełożyli je w czasie. A co gorsza suma „oszczędności” podrzuconych do zapłaty młodym będzie rosła z roku na rok. Te 232 miliardy to tylko to co narośnie do 2020. Potem  narośnie jeszcze więcej. Tusk z Bonim zabiorą młodym kasę, która miała finansować ich emerytury. W zamian za 10, 20 i 30 lat obłożą młodych wyższymi podatkami by "dać "emerytury z ZUS. Jeśli nie będzie zgody lub możliwości nałożenia wyższych podatków to po prostu kolejni politycy zmienią sposób indeksowania emerytury w ZUS i obniżą te kwoty o czym już dziś sie mówi.

Życie na krechę tu i teraz jest fajne. Zwłaszcza jeśli ktoś inny zapłaci rachunek. Polacy niestety są liderami konsumpcji. Czym później skończy się nasze życie ponad stan tym bolesniejsze bedzie zderzenie z rzeczywistością. Tusk z Bonim właśnie zagwarantowali, że będzie bolało jeszcze bardziej.
 
 
Inne wpisy o OFE:
 
Spełnijmy życzenie Pana premiera – 8 marca 2011 – Tusk powiedział: „Wolę przegrać wybory, niż powiedzieć obywatelom, że 200 mld zł przez 10 lat będzie ktoś szukał w ich kieszeni, bo Tusk nie miał odwagi zmienić systemu emerytalnego”. Zważywszy na to że te 200 miliardów będzie za dekadę szukane w kieszenie obecnie młodych mam nadzieję, że wola Tuska okaże się prorocza.
 
Publiczne wysłuchanie w/s OFE –  Skok na OFE wymaga publicznego wysłuchania w Sejmie. Rządzący dyskusję wokół OFE celowo zamieniają w szum. Wysłuchanie może choć na chwilę zmusić PO do przedstawienia własnych argumentów i wysłuchania argumentów przeciw.
 
Boni lepszy od Salomona – 25 stycznia 2011 – Z pustego w próżne nie potrafił przelewać nawet Salomon. Ale Boni twierdzi, że potrafi. Planując skok na OFE obiecuje zmnieszyć dług publiczny bez zmniejszania mojej emerytur. Skąd znalazł te pieniądze? Nie znalazł, tylko łże.
 
Boni brat Pinokio – 3 stycznia 2011 –  Nie wiedziałem, czy minister profesor Boni nie wie, czy kłamie, gdy  mówi, że zabranie naszych pieniędzy z OFE by pokryć bieżące wydatki ZUS zmniejsza dług publiczny. Po lekturze listu Boniego w „Gazecie Wyborczej” nabrałem przekonania graniczącego z pewnością, że Boni to brat Pinokia.
 
UFO, yeti, bocian, emerytury dla młodych… – 31 grudnia 2010 –  Kilka prostych prawd o OFE.
Mózg rządu ściemnia czy nie wie… – 24 grudnia 2010 –  Nie wiem czy celowo kłamie, czy też brakuje mu wiedzy. Jednak faktem jest, że Michał Boni po raz kolejny minął się z prawdą w sprawie OFE.
 

OFE – 28 listopada 2010 – O związku OFE z długiem publicznym, a więc o tym dlaczego politycy chcą się dobrać do OFE.  

 

0 comments… add one

Leave a Comment