Linki – leasing a dlug publiczny

Linki 20 marca 2010

Dzisiejsza Gazeta Wyborcza daje artykuł o tym jakim nowoczesnym i tańszym sposobem nabycia sprzętu jest leasing:

"Ministerstwo skarbu rezygnuje z samochodów. Na własność. Zamiast płacić setki tysięcy złotych za remonty, ubezpieczenia i powypadkowe naprawy, resort auta wynajmie. Jeśli eksperyment się powiedzie, w ślad za MSP pójdzie cała administracja rządowa."

Leasing może, ale wcale nie musi być tańszy wszystko zależy od ceny finansowania zakupu i ceny usług sprzedanych wraz z leasingiem.

Co ważniejsze artykuł pomija, że zakup sprzętu przez rząd w ramach leasingu stanowi zazwyczaj sposob obniżania długu publicznego. Grecja kupowała np. sprzęt wojskowy w ten sposob — zobowiazania z tytułu leasingu nie były ewidencjonowane jako dług publiczny. U nas kilkanaście samochodów w leasingu wielkiej różnicy dla szfałszowania statystyki długu publicznego nie czyni, ale rozpowszechnienie leasingu w administracji bez wprowadzenia obowiązku liczenia zobowiązań z tytułu leasingu do długu publicznego obniży dług oficjalnie podawany w stosunku do realnego dlugu publicznego.

 

Jakoś dziwnie jestem przekonany, że wraz ze zbliżaniem się do konstytucyjnego poziomu zadłużenia administracja coraz częściej będzie korzystać z leasingu…

 

0 comments… add one

Leave a Comment