Nasz Drogi Długu – 8

Kilka dni temu napisałem o szacunkach ukrytych zobowiązań emerytalnych w różnych państwach. Dostałem od razu pytania o sumę oficjalnego długu oraz ukrytych zobowiązań emerytalnych dla poszczególnych państw. Informacje te zebrałem i pokazuję poniżej:

dlug oficjalny i ukryty

Źródło:

(i) ukryty dług emerytalny – szacunek własny na podstawie siedmiu opracowań ekonomicznych,

(ii) oficjalny dług do PKB z Eurostatu,

(iii) dług to PKB dla Vietnamu  z Banku Światowego,

(iv) dług do PKB dla USA z usgovernmentspending.com,

(v) ukryty dług emerytalny dla Polski na podstawie własnego opracowania.


Do Wietnamu z jego mikroskopijnym długiem nam daleko, ale nie jest u nas tak źle jak we Włoszech, Grecji, Rumunii, czy na Węgrzech. Niewątpliwym sukcesem była nasza reforma emerytalna, która dług ukryty zmniejszyła o jakieś 50-150% PKB. Niestety w tym samym czasie nasz oficjalny dług rośnie o około 2-4% PKB rocznie.

Co więc możemy powiedzieć o zadłużeniu Polski, które plasuje się gdzieś po środku na powyższym wykresie?  Nie mam tu prostej odpowiedzi. Wiemy na pewno, że Polskie oficjalne zadłużenie zawyża wysokość naszego długu w stosunku do długu innych krajów. Utworzenie OFE co roku powoduje ujawnienie coraz większej części ukrytego zadłużenia jako oficjalnego zadłużenia. Inne kraje UE nie zrobiły takiej reformy więc większa część ich długu jest ukryta niż w przypadku Polski.

Ale by poznać prawdziwą wypłacalność państw trzeba wiedzieć nie tylko ile mają oficjalnego długu, oraz ukrytych zobowiązań emerytalnych itp., ale trzeba również wiedzieć:

      jakie publiczne oszczędności lub aktywa na sprzedaż posiadają – tych mamy jeszcze sporo, ale na razie niechętnie je sprzedajemy, głównie dlatego, że wszystkie PKN, KGHM i różne pomniejsze firmy stanowią dobre źrodła posad dla kolegów, oraz kasy dla polityków,

      jaki jest koszt pozyskania długu przez dany kraje – ten niestety jest dla nas dość wysoki. Polska pożycza przy koszcie ok. 6%, a na przykład Czechy przy koszcie 4%,

      jakie jest ryzyko pozyskania finansowania na spłatę długu – Amerykanie pożyczają we własnej walucie i świat im chętnie pożycza, my często pożyczamy w walutach obcych, i kojarzeni jesteśmy z niespłaconymi długami i kłopotami ekonomicznymi,

      ile podatków dane państwo będzie mogło uzyskać od swoich podatników na spłatę długu. Jak na Europę podatki mamy jak na Europę przeciętne. To znaczy niższe niż np. skandynawowie i znacznie większe niż anglosasi. Wątpliwym jest by w Polsce, kraju w którym nawet księża pomagają unikac podatków, dało się uzyskać znacznie wyższe przychody z podniesienia podatków.

W sumie nasz dług jest średnio-wysoki, oraz bardzo niebezpieczny w obliczu niepewności z którą mamy doczynienia na rynkach finansowych.

0 comments… add one

Leave a Comment