Państwo polskie moim wrogiem – 6

W Polsce musi być porządek. W Polsce państwo musi decydować o tym kto ma wyższe wykształcenie, a kto takiego wykształcenia nie ma. Dlatego mamy wiele przepisów o wykształceniu i wielu urzędników egzekwujących te przepisy.

Takie pchanie się państwa wszędzie nie jest mi potrzebne i nie pomaga nam ani trochę. Wręcz przeciwnie rodzi sporo kuriozalnyych sytuacji i poraz kolejny skłania mnie do łamania obowiązującego u nas prawa. Gdybym skończył studia w Mongolii, w Koreii Północnej, na Kubie, w Vietnamie, czy w którymś z europejskich państw byłego obozu socjalistycznego to zgodnie z do niedawna obowiązującą u nas konwencją praską miałbym wykształcenie wyższe.

Ja jednak uparłem się studiować ekonomię na Harvard Universty. Dlatego według polskiego prawa po czterech latach studiów w USA ukończonych dyplomem mam wykształcenie średnie. My tu mamy takie dziwne prawo, że na mocy konwencji praskiej z 1972 uznawano u nas z automatu wszystkie dyplomy uczelni z krajów socjalistycznych. Po przystąpieniu do Unii Europejskiej konwencję wypowiedziano*. Ale nasi urzędnicy potrzebowali jakiegoś nowego wielkiego brata, który pozwoli im zrozumieć ten wielki i niezrozumiały dla nich świat istniejący poza Polską. Więc dziś z automatu uznaje się wszystkie dyplomy uczelni państw Unii Europejskiej. 

Jeśli jednak studia skończyłeś w USA to nie masz zgodnie z polskim prawem wykształcenia wyższego. Ale nie przejmuj się. Ja sobie z tego nic nie robię. Żaden pracodawca nie kwestionował mojego wykształcenia. Muszę co prawda co jakiś czas wypełniać urzędowe ankiety, w których jest m.in. pytanie o wykształcenie. Również w prokuraturze też chyba mnie pytano o wykształcenie. Zawsze jednak odpowiadam, że mam wykształcenie wyższe. Robię to od 1995, gdy ukończyłem studia i jakoś nic mi się jeszcze za to nie stało. 

Jeśli państwo się upiera, by decydować o tym, kto ma, a kto nie ma, wyższego wykształcenia to niech będzie łaskawe uwzględnić pośród uczelni które spełniają jego kryteria Harvard. A dopóki tego nie zrobi będę wbrew prawu polskiemu twierdził, że mam wykształcenie wyższe.

* Pomimo wypowiedzenia konwencji wszystkie dyplomy z krajów objetcych konwencją z datą wystawienia z przed wypowiedzenia są nadal uznawane

0 comments… add one

Leave a Comment