OFE – 3

UFO, yeti, bocian, emerytury dla młodych…

Po co powstały OFE? Istotą OFE jest  obniżenie emerytur młodym oraz zapewnienie starszym emerytur z ZUS na dotychczasowych zasadach.

OFE wymyślono gdyż żaden polityk nie był gotów powiedzieć, że nie stać nas na dotychczasowe  szczodre emerytury z ZUS. OFE powołano, by ukryć decyzję o obniżeniu emerytur młodym i nienarodzonym a winę zwalić w przyszłości na sektor finansowy, oraz emerytów którzy za mało oszczędzili.

 

Czy OFE były dobrym pomysłem? Były nieprzyjemnym, ale dobrym pomysłem.

Nie stać nas na emerytury ZUSowskie dla wszystkich. Można i należało obniżyć emerytury wszystkich Polaków, podwyższyć podatki, podwyższyć wiek emerytalny i zlikwidować przywileje emerytalne. Ale z powodów politycznych zdecydowano się by tu i teraz oraz w nieodległej przyszłości zapewnić obecnym starszym wyborcom wysokie emerytury z ZUS, a młodym i nienarodzonym Polakom w przyszłości zapewnić niższe emerytury z OFE. Czyli w sumie OFE to konieczna i nieprzyjemna decyzja przeprowadzona niesprawiedliwie dla młodych.

Co Donald chce zrobić z OFE? Okraść oraz okłamać młodych i przyszłe pokolenia.

Donald proponuje zabrać dwie trzecie pieniędzy dotychczas przekazywanych do OFE na emerytury młodych. Pieniądze te chce zużyć na bieżące wydatki budżetowe. Te zabrane z OFE pieniądze Donald proponuje zastąpić obietnicą, że ZUS kiedyś jakieś pieniądze na emerytury wypłaci.  Jeśli wierzysz obietnicom obecnych polityków w imieniu przyszłych polityków to jest OK. Ja nie wierzę. Po wczorajszej decyzji Donalda te niższe emerytury z OFE dla  młodszych są jeszcze mniej pewne.

Czy jest prawdą, że propozycja Donalda zmniejszy dług? Nie. Skok na OFE nie zmniejszy długu i deficytu, tylko je ukryje.

Prawdziwy dług Polski uwzględniający zobowiązania emerytalne to nie około 55% PKB jak się oficjalnie podaje lecz znacznie ponad 200% PKB. Utworzenie OFE corocznie ujawnia część tego dotychczas ukrytego zadłużenia publicznego. Za każdym razem, gdy budżet przelewa pieniądze do OFE ujawniana jest część ukrytego dotąd zadłużenia.  Wypłaty do OFE zwiększają wydatki budżetu. Tym samym zwiększają oficjalny deficyt budżetowy i oficjalne zadłużenie. Nie zmienia to prawdziwego zadłużenia Polski, tylko je ujawnia.

Zaprzestanie przekazywania pieniędzy do OFE to powrót do ukrywania prawdziwych zobowiązań budżetu. Dla obecnych polityków bardzo dobra sprawa. Dla młodych Polaków to fatalna wiadomość.

Czy jest prawdą, że pieniądze z ZUS są pewniejsze? Donald znowu kłamie.

W ZUS nie ma żadnych pieniędzy. Pieniądze z ZUS gwarantują politycy w oparciu o swoją zdolność wyegzekwowania podatków od przyszłych pokoleń. To co najmniej dwie wątpliwości. Dla mnie wystarcza, ta pierwsza. Nie wierzę politykom. Dalej patrzeć nie muszę.

Ale kłamczuszki z rządu opowiadają nam, że to wszystko jedno czy nasze pieniądze są w ZUS czy w OFE, bo OFE większość pieniędzy inwestuje w obligacje rządu. A obligacje te spłacane są z podatków. Twierdzą wiec, że jest wszystko jedno czy pieniądze odłożono w OFE, czy też zapisano w ZUS. Bo i tak te pieniądze pochodzą od podatników. Otóż nie. Jest jedna istotna różnica: obligacje rządu oprócz OFE trzymają wpływowe organizacje i osoby banki polskie, banki zagraniczne, inwestorzy polscy i zagraniczni. Gdyby rząd zaprzestał spłacania obligacji lub spłacił je w mniejszej niż obiecał wartości to będzie potężna awantura i rząd nie będzie mógł pożyczać. Jeśli natomiast rząd zmieni jakiś zapis regulujący wysokość emerytur z ZUS to większość przyszłych emerytów tego nie zauważy, a jeśli zauważy to nikt tak silny jak inwestorzy w obligacje nie będzie ich bronił.

Czy prawdą jest, że ZUS jest tańszy niż OFE? Jest to mocno wątpliwe.

Nie widziałem co prawda, żadnych dobrych informacji.  Ale porównywanie prowizji OFE do braku prowizji w ZUS jak robi to ryży kłamczuszek Pan premier stanowi manipulację.   Koszty OFE są widoczne w prowizji, które OFE pobierają i o której łatwo mówić. Koszty ZUS są ogromne ale poukrywane. Po całej Polsce stoją pałacowe siedziby ZUS. System komputerowy ZUS kosztował ogromne miliardy. Corocznie płacimy na koszt funkcjonowania ZUS z różnych pozycji budżetowych.

 
 
Inne wpisy o OFE:
 
Mózg rządu ściemnia czy nie wie… – 24 grudnia 2010 –  Nie wiem czy celowo kłamie, czy też brakuje mu wiedzy. Jednak faktem jest, że Michał Boni po raz kolejny minął się z prawdą w sprawie OFE.
 
OFE – 28 listopada 2010 – O związku OFE z długiem publicznym, a więc o tym dlaczego politycy chcą się dobrać do OFE.

0 comments… add one

Leave a Comment