„budżet państwa to mechanizm transferów międzygeneracyjnych, który zwiększa stopę życia starszych Polaków, a rachunek za konsumpcję w postaci oficjalnego długu publicznego, oraz wysokich niezewidencjonowanych zobowiązań państwa przerzuci na młodych obywateli. Rachunek ten zapłacony zostanie przez młodych oraz jeszcze nienarodzonych Polaków w wyższych podatkach, oraz niższych świadczeniach i gorszej infrastrukturze publicznej.”
Ale rosnące obecnie stawki podatków, oficjalne wyliczenia jak to zacytowane powyżej, rządowy skok na pieniądze przyszłych emerytów w OFE, kasowaniie planowanych inwestycji infrastrukturalnych, oraz wiele, wiele podobnych faktów potwierdzają ówczesną diagnozę.
Młodzi których najbardziej dotkną rosnące podatki, oraz spadające publiczne świadczenia i inwestycje zachowują się najczęściej jak działacze studenccy, którzy cieszą się, że prezio Bronek dał im ulgi na przejazdy transportem publicznym. Nie widzą, że dostali widowiskowe grosze, a ukradkiem rabują im grube pliki banknotów. Inni młodzi z entuzjazmem i karnością sowieckich pionierów biorą udział w kolejnych przedwyborczych kampaniach profrekwencyjnych. A rządzący pseudoliberałowie kombinuja jak tu i teraz wydać więcej, na swoich wyborców, oraz jak ukryć jak najwięcej zadlużenia, by spłacali je obecni młodzi w przyszłości…
Inne wpisy z cyklu Polska to nie jest kraj dla młodych:
Młodzi polscy emeryci – 8 lipca 2010 – Ci leniwi Grecy pracują ponad dwa lat dłużej niż Polacy. Przeciętny Grek idzie na emeryturę w wieku 61,4 lat. A przeciętny Polak idzie na emeryturę mając zaledwie 59,3 lata. Więc kto tu jest leniem?
Polska jest nabardziej chojnym dla emerytów państwem UE – – Polacy to młode społeczeństwo, ale państwo Polskie wydaje bardzo dużo pieniędzy na emerytury. Ale za to Polska ma szóste największe wydatki na emerytury w stosunku do PKB.
PO oszukało młodych – – Zapowiadało się dobrze. Przed wyborami PO głośno mówiła o ukróceniu emerytalnych przywilejów dla mocnych politycznie branż. Niestety po wyborach PO obiecuje górnikom i nauczycielom utrzymanie ich przywileju do wcześniejszych emerytur. Za utrzymanie tych przywilejów zapłacą młodzi w wyższych podatkach i gorszych drogach.
Tekstu o rolowaniu młodych:
"Prosimy o sprawiedliwsze rozłożenie ciężarów starzenia się społeczeństwa", Paweł Dobrowolski, www.liberte.pl, pazdziernik 2008
"Jak zapobiec konfliktowi pokoleń w Polsce?", Rafal Antczak, Paweł Dobrowolski, rozdział w "W poszukiwaniu kompasu dla Polski" red. Jan Szomburg, str 159-167, IBnGR, 2007.
"Najgorzej mają młodzi", Rafał Antczak, Paweł Dobrowolski, Ryszard Petru, Gazeta Wyborcza, 28 lipca 2006; pod linkiem wersja tekstu, którą posłaliśmy do redakcji – ukazał się z drobnymi zmianami.
„Starsi Polacy żyją na koszt młodszych Polaków – zarys zjawiska. Kto płaci za starzenie się społeczeństwa i marnotrawstwo PRL" Paweł Dobrowolski, Instytut Sobieskiego, Warszawa, 1 czerwca 2006