Zlikwidować abonament, sprywatyzować TVP – 15

Abonament dla dobra powszechnego

Tej wiosny modna jest obrona abonamentu. Przynajmniej taka moda panuje wśród medialno-kulturalnych elit, oraz właścicieli prywatnych telewizji. Moda ta powstała w trosce o dobro nas Polaków. My maluczcy nie wiemy co jest dla nas dobre.  Zdecydowana i od lat  rosnąca większość zwykłych Polaków upiera się by zlikwidować abonament. Głuptasy! Jak to plebs ewidentnie nie jesteśmy na czasie i nie wiemy co modne, piękne i potrzebne. Przecież mądre autorytety mówią nam z radia, telewizora i gazetowych szpalt, że abonament chroni niezależność TVP, daje pewność finansową i jest europejskim modelem finansowania misji państwa w mediach. By zrozumieć i zmądrzeć czytajcie dalej.


Abonament trzeba chronić, bo zapewnia niezależność TVP od polityków. Jeżeli nie rozumiesz jak abonament bronił niezależność TVP przez piękne czasy PRL oraz straszne lata III RP to znaczy, że rowy powinneś kopać prostaku jeden. Nie dla ciebie wyrafinowana i finezyjna logika. Do sortowania Polaków na elity i plebs zamiast matury wystarczy proste pytanie: czy rozumiesz jak abonament, którego wysokość ustala i który rozdziela upolityczniona Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji gwarantuje apolityczność TVP.

Ściągalność i wpływy z abonamentu od lat spadają i dlatego jest to najbezpiecznieszy sposób finansowania TVP. Najbezpieczniejszy dla polityków, którzy za nic nie odpowiadają. Dziś winę za ubytki w finansach TVP rząd zwala na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, która ustala wysokość abonamentu, a Krajowa Rada na rząd zwala winę za niską ściągalność podatku od telewizora. Gdyby jasno obarczyć jedną instytucję władzy finansowaniem misji państwa w mediach to wiadomo będzie kogo wyborcy mają rozliczyć za braki w finansach TVP i Polskiego Radia. Z drugiej strony ten kto jasno będzie odpowiadał za wydatek grosza publicznego będzie chciał pilnować, by tych pieniędzy nie marnotrawiono i rozkradano… ale nie z elitami takie numery, co to, to nie, nie będzie cham i prostak zaglądał im do kieszeni podczas wzniosłej pracy dla jego dobra.  

A po za tym każdy kto jest przeciw abonamentowi jest przeciw Europie. Jak wiemy telewizje utrzymywane wyłącznie z abonamentu są w mniejszości wśród europejskich stacji państwowych:

Sposób finansowania

Stacja (Kraj) stosowania

Abonament

BBC (Wlk. Brytania), DR (Dania), SVT (Szwecja)

Abonament i reklama

ZDF (Niemcy), ARD (Niemcy), RTE (Irlandia), NOS oraz Broadcasting Assoc. (Holandia), ORF (Austria)

Abonament, reklama, oraz finansowanie z budżetu

FR2 i FR3 (Francja), RAI (Włochy), ERT (Grecja), TV2 (Dania)

Abonament, finansowanie z budżetu i sektora prywatnego

YLE (Finlandia)

Reklama

Channel 4 (Wlk. Brytania)

Reklama/sponsoring oraz finansowanie z budżetu

TVE (Hiszpania), RTP (Portugalia), BRTN (Belgia), RTBF (Belgia)

Źródło: Parlament Europejski

Za ostatniego liczenia stacji utrzymywanych wyłącznie z abonamentu w Europie było trzy. Ale abonament europejski jest i basta! Toć to dziś najlepszy test na europejskość. Takie LPR, Radio Maryja, oraz PiS są za abonamentem – każdy kto m&oac
ute;wi, że Giertych, Rydzyk i Kaczyński są przeciw Europie łże, oni dali dowód swej europejskości broniąc abonamentu. Tylko takie antyeurpejskie szatany i antychrysty jak Platforma Obywatelska i Borowski są przeciw abonamentowi.

Mottem elit jest „służę więc mam przywileje”. I słusznie. Po ostatniej deklaracji państwowego i prywatnych nadawców w obronie abonamentu pyszczenie za abonamentem będzie posługą, przywilejem i obowiązkiem w jednym. Wszystkie Moniki Olejnik będą głosić nielogiczną obronę abonamentu, by przypodobać się swoim telewizyjnym chlebodawcom. Jak donoszą dobrze poinformowani znajomi z kręgów bliskich elitom państwowy i prywatni nadawcy planują w kwestionariuszach dla pracowników wprowadzić pytanie: czy jesteś za utrzymaniem abonamentu – załącz nagrania z własnych wystąpień publicznych, lub ksero swojego artykułu z gazety. Wszystko oczywiście w trosce o kieszenie konsumentów i moralność widzów. I w żadnym wypadku nie w interesie prywatnych nadawców oraz Andrzeja Urbańskiego.

0 comments… add one

Leave a Comment