Europa! Ale jaka? – 10

Za maÅ‚o, za późno.

Nie obniżyli dÅ‚ugu w stopniu gwarantujÄ…cym wypÅ‚acalność. Nie ustanowili wspólnego modelu gospodarczego Europy. Komunikat wydany po wczorajszym posiedzeniu paÅ„stw eurozony radzÄ…cych nad ratunkiem zawiera zaledwie optymistyczne ogólniki. UspokojÄ… sytuacjÄ™ tylko na chwilÄ™. A kryzys to dopiero bÄ™dzie! Bowiem, kryzys w Europie skoÅ„czy siÄ™ dopiero, gdy speÅ‚nione bÄ™dÄ… dwa warunki. Po pierwsze wybierzemy jeden model gospodarczy dla wspólnego obszaru walutowego. Po drugie zmniejszymy zadÅ‚użenie.

 

W Å›wiecie zachodnim narasta kryzys nadmiernego zadÅ‚użenia. W Europie nabrzmiewa jeszcze kryzys niespójnych urzÄ…dzeÅ„ gospodarczych.  Od lat 70ych ubiegÅ‚ego wieku na caÅ‚ym zachodzie roÅ›nie zadÅ‚użenie.  Politycy robiÄ… dobrze pokoleniu powojennego wyżu demograficznego na koszt przyszÅ‚ych pokoleÅ„. RosnÄ…cy dÅ‚ug paÅ„stw zachodu jest tylko objawem nieumiejÄ™tnoÅ›ci opanowania kosztu starzenia siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stw. Dziadku, babciu chcecie kilkanaÅ›cie lat życia na koszt podatników, plazmÄ™ na Å›cianie i egzotyczne owoce w zimie?  Sorry, przypomnijcie sobie jak po wojnie wasi rodzice pracowali caÅ‚e życie, a w ogródku chodowaliÅ›cie latem warzywa, by mieć przetwory na zimÄ™. Aha, nie chcecie? To wnusio bÄ™dzie po was dÅ‚ugi spÅ‚acaÅ‚ caÅ‚e życie, a sam na pewno nie bÄ™dzie miaÅ‚ przywileju dÅ‚ugiej emerytury na koszt innych z którego wy obecnie korzystacie.

W Europie kryzys jest jeszce pogłębiony przez niespójne instytucje gospodarcze. Politycy w caÅ‚ej Europie, jak to politycy wszÄ™dzie, czÄ™sto obiecujÄ… wiÄ™cej niż mogÄ… sfinansować z podatków. Ale mamy w Europie różne tradycje radzenia sobie z nadmiernie kosztownymi obietnicam. Na poÅ‚udniu Europy, gdy politycy nie mogÄ… sfinansować swoich obietnic opodatkowujÄ… obywateli ukrytym podatkiem inflacyjnym. DrukujÄ… pieniÄ…dze i inflacja zjada dochody obywatli. To co dali jednÄ… rÄ™kÄ… zabierajÄ… drugÄ…. Nikogo to nie dziwi i za bardzo nie oburza. Bo na poÅ‚udni obywatele oszukujÄ… paÅ„stwo, a paÅ„stwo oszukuje obywateli.

Na póÅ‚nocy wyglÄ…da to trochÄ™ inaczej. Politycy sÄ… mniej skÅ‚onni dawać ekstrawaganckie obietnice. A gdy jednak koszt obietnic pomimo wiÄ™kszego rozsÄ…dku i uczciwoÅ›ci zaczyna przekraczać zdolnoÅ›ci finansowe paÅ„stwa to politycy sÄ… w stanie wyezgekwować ciÄ™cia wydatków, podnoszenie podatków, oraz dyscyplinÄ™ pÅ‚acowÄ…. PamiÄ™tacie Maggy Thatcher? WidzieliÅ›cie jak przez ostanie 10 lat Niemcy utrzymali wzrost pÅ‚ac poniżej wzrostu gospodarczego. Nie do koÅ„ca wiadomo dlaczego tak jest. Modne obecnie teorie ekonomiczne mówiÄ… o dziedzictwie obcego wÅ‚adztwa na poÅ‚udniu, co sprzyjaÅ‚o wytworzeniu software mentalnego wdrażajÄ…cego kolejne pokolenia obywateli do oszukiwania wÅ‚adzy.

Niestety te urocze odmiennoÅ›ci kulturowe w radzeniu sobie z tendencjÄ… do nadmiernych wydatków już nie sÄ… możliwe. WiÄ™kszość Europy ma wspólnÄ… walutÄ™. Ooops! Wymusza to albo jednÄ…, albo drugÄ… metodÄ™ koordynowania obietnic polityków, oczekiwaÅ„ wyborców, oraz ich finansowych skutków. Albo Grecy stanÄ… siÄ™ jak Niemcy, albo Niemcy stanÄ… siÄ™ jak Grecy.

Na razie politycy udajÄ…, że we wspólnym paÅ„stwie Europa Grecy mogÄ… pozostać grekami, a Niemcy niemcami. Nie da siÄ™. Na przeÅ‚omie XVIII i XIX wieku próbowali tej sztuczki Amerykanie. W jednym obaszarze gospodarczym mieli rolnicze poÅ‚udnie i przemysÅ‚owÄ… póÅ‚noc. Ten kompromis udaÅ‚o siÄ™ utrzymać od rewolucji amerykaÅ„skiej (1775–1783) do wojny secesyjnej (1861–1865). Czyli caÅ‚kiem dÅ‚ugo. Potem już byÅ‚o tak jak chciaÅ‚a póÅ‚noc: wysokie cÅ‚a na import zagranicznych produktów przemysÅ‚owych, oraz zniesienie niewolnictwa przydatnego do obrabiania urodzajnych ziem głębokiego poÅ‚udnia USA.

W Europie jesteÅ›my jeszcze na etapie udwania, że kompromis jest możliwy. Å»adna strona nie jest gotowa na zawalczenie o naturalny dla niej model gospodarczy. Nie wiem jak dÅ‚ugo nasi wÅ‚adcy bÄ™dÄ™ w stanie ogÅ‚aszać kolejne pakiety pomocowe, które „uratowaÅ‚y” i „rozwiÄ…zaÅ‚y”. Tylko by za kilka miesiÄ™cy znowu ratować i rozwiÄ…zywac. Ale wiem, że kryzys w Europie skoÅ„czy siÄ™ dopiero, gdy speÅ‚nione zostanÄ… dwa warunki. Po pierwsze wybierzemy jeden model gospodarczy dla wspólnego obszaru walutowego. Po drugie zmniejszymy zadÅ‚użenie paÅ„stw i obywateli.
 
 
0 comments… add one

Leave a Comment