Kryzys to dopiero będzie – 10

Zgodnie z zapowiedzią kryzys nadchodzi…

W marcu zeszłego roku we wpisie „Po kryzysiku dekada niepewności”   doniosłem, iż po kryzysiku roku 2007 czeka nas dekada niepewności. W tej dekadzie państwa zachodu, w tym Polskę dotkną:

– spowolniony wzrost gospodarczy,
– wyższe zadłużenie publiczne,
– wyższe podatki,
– wyższa inflacja, oraz
– niewypłacalności kilku państw zachodu. 

Jak na razie mamy juz spowolniony wzrost i wyższe zadłużenie. W niektórych państwach w tym Polsce mamy już wyższe podatki. Rosnące zadłużenie zwiększa ryzyko niewypłacalności państw. Nie powiem wam które państwo i kiedy. Ale obstawiam, że Grecja jednak będzie niewypłacalna w przeciągu 18-24 miesięcy. Przed niewypłacalnością te państwa, które mają własną walutę będą ratować się drukując pieniądze. Inflacja będzie wtedy tylko kwestią czasu.

Natomiast w październiku zeszłego roku we wpisie „Kryzys to dopiero będzie”  straszyłem, że obecny kryzys to nie chwilowy spadek dochodów, czyli zdarzenie recesyjne, ale spadek bogactwa czyli wydarzenie depresyjne. Ludzie sądzili, iż są bogatsi niż byli, bo żyli na kredyt. Ale wzrost na kredyt się skończył. Tytułem ilustracji dałem wykresy ilustrujące znaczne spowolnienie akcji kredytowej w USA, UE, oraz Polsce. Akcja kredytowa w USA, strefie Euro i Polsce nadal jest znacznie poniżej dotychczasowego wieloletniego trendu:

 

Źródło: Federal Reserve System


Źródło:
Europejski Bank Centralny

 

 

Źródło:  Narodowy Bank Polski, Bilans Skonsolidowany Monetarnych Instytucji Finansowych

Teraz czekamy na niewypłacalność państw. Islandia i Grecja są tylko ostrzeżeniem, kryzysy niewypłacalności państw chodzą stadami

 

Inne wpisy w cyklu "Kryzys to dopiero będzie":

Grek i Polak dwa bratanki. – 23 sierpnia 2010 – Niewypłacalność Grecji to tylko kwestia czasu. Grecy wyciągają pieniądze z greckich banków. Dziurę w bilansach greckich banków na razie zasypuje grecki bank centralny i Unia.

Stymulowanie popytu, kontra uniknięcie niewypłacalnościStymulować, czy oszczędzać? Oszczędza, zwłaszcza, gdy jużjesteśmy zadłużeni.

Grecka lekcja dla PolskiBrak samoograniczenia konsumpcji w latach 70ych, pogłębienie nierozsądnej polityki gospodarczej na początku lat 80ych, oraz kryzys w 2010 świadczą o tym, że długo można żyć ponad stan za pieniądze innych. Ale powrót do rzeczywistości choć może zająć długo, bo w wypadku Grecji jakieś 40 lat jest nieunikniony. A  gdy już nadejdzie jest bardzo bolesny.

Grecja i tak zbankrutuje  – Zwiększenie pomocy dla Grecji z 45 miliardów do 100 miliardów Euro nie uratuje Greków. 

Grecja ogłosi niewypłacalność w 2011 lub 2012. –  – W tym roku Grecy będą udawać, że obcinają wydatki, podwyższają podatki i likwidują przywileje różnych grup zawodowych i branżowych. A Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy będą udawać, że pomagają Grekom.

Banki polskie gotowe na kryzys na 3+  –  Banki odnotowują największy od pięciu lat poziom należności zagrożonych, które to należności w okresie od 2008 podwoiły się. Kolejne uderzenie w naszą gospodarkę przez wydarzenie zagraniczne będzie dla banków niebezpieczne.

Kryzysy finansowe chodzą stadami.  – – Grecja jest tylko ostrzeżeniem przed czasami, które nadchodzą. W przeszłości recesja spowodowana masowymi bankructwami instytutcji finansowych doprowadzała zazwyczaj w przeciętnie trzy  lata do ponad przeciętnej ilości bankructw państw.

Nie wiem co będzie w Polsce

Kryzys to dopiero będzieKryzysik minął. A kryzys to dopiero będzie. Rządy państw rozwiniętych uśmierzyły dolegliwość recesji zasypując rynek pieniędzmi. Ale nie rozwiązały źródła problemu, czyli nadmiernej konsumpcji na kredyt  i nieudacznych regulacji systemu bankowego.

 

Wpisy w cyklu "Lekcje z Krysysiku":

Cisza przed burzą… W naszej gospodarce jest trochę skromniej niż w latach uprzednich, ale obyło się bez wielkiego załamania. Jeśli uda się sztuczne pompowanie konsumpcji na zachodzie to mamy z 2-4 lata ciszy na uporządkowanie naszej gospodarki, oraz prywatnych finansów. 

Obciąć wydatki, podnieść podatki  i spłacać zadłużenie

Po pierwsze prewencja  – 4 czerwca 2009 – Skutki recesji należy łagodzić zanim się ona zacznie. Przede wszystkim gromadząc oszczędności publiczne, które można w recesji wydać, by zastąpić spadek wydatków prywatnych.

Trzymał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma

Po opanowaniu kryzysiku będzie delewarowanie

Polska zeszła ze ścieżki szybkiego rozwoju gospodarczego

 

Wpisy w serii "Dekada Niepewności":

Polska – złote ćwierćwiecze?  – Jeśli nie spieprzymy naszej szansy to przed Polską ekonomiczne ćwierćwiecze, które będzie najlepsze od kiluset lat. Mamy niezłą pozycję startową by być najbardziej dynamiczną gospodarką Europy.  Jak na warunki europejskie nasza gospodarka jest co prawda średnio mocno przeregulowana, ale za to średnio lekko zadłużona.

USA – likwidacja zadłużenia poprzez niewypłacalność i inflację.  –

Fiskalne możliwości i inflacyjne konsekwencje „Walczenie” z kryzysikiem za pomocą wydawania pieniędzy, których się nie posiada jest najlepszym sposobem na wywołanie kryzysu niewypłacalności państw oraz powrotu wysokiej inflacji znanej z przełomu lat 70-ych i 80-y

Co zrobią Chińczycy z dolarem?

Kryzys jako międzynarodowa przepychanka polityczna  – Każdy kryzys nadmiernego zadłużenia rozwiązuje się dzieląc stratę z niespłaconych długów pomiędzy kredytodawców i kredytobiorców. Jednak nie ma tu prostej matematyki. Siła jednych i drugich wzajemnie na siebie oddziaływuje, by ustalić ile długów się umorzy, ile spłaci i kiedy.

Po kryzysiku dekada niepewności –  12 marca 2009 – Kryzys to dopiero będzie. Czytaj by się dowiedzieć dlaczego.


Inne wpisy w tym temacie:

Kto jest winieni recesji  —

0 comments… add one

Leave a Comment