OFE – 7

Spełnijmy życzenie premiera.

Premier łże. Skok na OFE to tylko twórcza księgowość, a nie żaden ratunek Polski przed spiralą zadłużenia. Proponowana ustawa nie zmienia prawdziwych zobowiązań Polski, tylko chowa je dziś, by podrzucić zwiekszone do spłaty obecnym młodym za dekadę, dwie oraz trzy.

Premier czyni obietnice w cudzym imieniu. Tusk zmniejsza składkę do OFE z 7,3 procent do 2,3. Ale obiecuje, że przyszłe dwa następne rządy podniosą ją stopniowo do 3,5 procent w 2017.

Premier nie rozumie jak działają OFE. Chwali się, że wprowadził zakaz akwizycji na rynku wtórnym i pierwotnym. To ma być super dla emerytów, bo koszty akwizycji sięgnęły  500 mln zł w 2009. Szkoda tylko, że Tusk zapomniał dodać, że koszty te ponoszone są przez towarzystwa zarzadzające OFE, więc prezent zrobił tym towarzystwom, a nie emerytom. Natomiast prowizje, które wychodzą z kieszeni emerytów do kieszeni towarzystw akurat pomimo uprzednich obietnic o ich obcięciu zostawił nietknięte. Może też być tak, że Tusk to rozumie ale potrzebuje kupić przychylność towarzystw przy skoku na moję kasę.

Premier ma życzenie. Tusk powiedział: „Wolę przegrać wybory, niż powiedzieć obywatelom, że 200 mld zł przez 10 lat będzie ktoś szukał w ich kieszeni, bo Tusk nie miał odwagi zmienić systemu emerytalnego”. Zważywszy na to że te 200 miliardów będzie za dekadę szukane w kieszenie obecnie młodych mam nadzieję, że wola Tuska okaże się prorocza. Ja na pewno głosuję przeciw PO – czym straciła dwa głosy, bo do tej pory głosowałem na nich. 

 
 
Inne wpisy o OFE:
 
Publiczne wysłuchanie w/s OFE –  Skok na OFE wymaga publicznego wysłuchania w Sejmie. Rządzący dyskusję wokół OFE celowo zamieniają w szum. Wysłuchanie może choć na chwilę zmusić PO do przedstawienia własnych argumentów i wysłuchania argumentów przeciw.
 
Boni lepszy od Salomona – 25 stycznia 2011 – Z pustego w próżne nie potrafił przelewać nawet Salomon. Ale Boni twierdzi, że potrafi. Planując skok na OFE obiecuje zmnieszyć dług publiczny bez zmniejszania mojej emerytur. Skąd znalazł te pieniądze? Nie znalazł, tylko łże.
 
Boni brat Pinokio – 3 stycznia 2011 –  Nie wiedziałem, czy minister profesor Boni nie wie, czy kłamie, gdy  mówi, że zabranie naszych pieniędzy z OFE by pokryć bieżące wydatki ZUS zmniejsza dług publiczny. Po lekturze listu Boniego w „Gazecie Wyborczej” nabrałem przekonania graniczącego z pewnością, że Boni to brat Pinokia.
 
UFO, yeti, bocian, emerytury dla młodych… – 31 grudnia 2010 –  Kilka prostych prawd o OFE.
Mózg rządu ściemnia czy nie wie… – 24 grudnia 2010 –  Nie wiem czy celowo kłamie, czy też brakuje mu wiedzy. Jednak faktem jest, że Michał Boni po raz kolejny minął się z prawdą w sprawie OFE.
 

OFE – 28 listopada 2010 – O związku OFE z długiem publicznym, a więc o tym dlaczego politycy chcą się dobrać do OFE. 

0 comments… add one

Leave a Comment