OFE – 6

Publiczne wysłuchanie w/s OFE

Skok na OFE wymaga publicznego wysłuchania w Sejmie. Rządzący dyskusję wokół OFE celowo zamieniają w szum. Wysłuchanie może choć na chwilę zmusić PO do przedstawienia własnych argumentów i wysłuchania argumentów przeciw.
 


Podejście naszego rządu do debaty o OFE przypomina taki jeden program z rosyjskiej telewizji gdzie ludzie zebrani w studio dyskutują o różnych kwestiach, na przykład zakazie palenia w miejscach publicznych, w sposób taki, że robi się jazgot, jedni drugich przekrzykują. Na koniec wkracza moderator brutalnie zadaje kilka pytań, jest porządek, jest wniosek. Nasz rząd podobnie formatuje dyskusję o OFE. Na zarzuty ekonomistów Platforma uruchomiła sforę, która sprzecznymi argumentami oraz atakami ad personam broni posunięć rządu. Narasta chaos i harmider. Dyskusją stacza się do polemik do polemika. W zamyśle rządzących zapewne na koniec ma przyjść Donald i ogłosić jak będzie.

Ale tak nie powinno być. Dyskusja między obywatelami jest właśnie po to by wypracować wnioski w sprawach wspólnych. Dzięki publicznemu wysłuchaniu można rządzącym popsuć plan zmęczenia nas chaotycznym przekrzykiwaniem się o OFE. Należy wymóc przeprowadzenie publicznego wysłuchania w Sejmie w/s OFE. Jeśli mają taki dobry plan to jeden dzień na publiczną dyskusję nie zaszkodzi.

Warto przy okazji naprawić publiczne wysłuchanie. Gdy propagowałem wprowadzenie wysłuchania publicznego do polskiego porządku prawnego jednym z istotnych warunków było kończenie każdego wysłuchania podsumowaniem wniosków:

18. W terminie nie dłuższym niż siedem dni po zakończeniu publicznego wysłuchania przewodniczący komisji przedstawia komisji oraz udostępnia obywatelom streszczenie wysłuchań oraz wypływające z nich wnioski. Dokument ten nie może być dłuższy niż trzydzieści stron maszynopisu.

19. W ciągu kolejnych siedmiu dni każdy członek komisji może na nie więcej niż trzech stronach maszynopisu skomentować raport przewodniczącego. Uwagi członków komisji stają się częścią protokołu z publicznych wysłuchań.

20. Streszczenie przygotowane przez przewodniczącego oraz uwagi członków komisji stanowią raport komisji z publicznego wysłuchania.

Niestety posłowie ustanowili, że zamiast wniosków będzie stenogram, czyli słowotok. Warto poprosić by z okazji publicznego wysłuchania n/t OFE zamiast stenogramu z wysłuchania było podsumowanie wniosków z dyskusji.
 
 
Inne wpisy o OFE:
 
Boni lepszy od Salomona – 25 stycznia 2011 – Z pustego w próżne nie potrafił przelewać nawet Salomon. Ale Boni twierdzi, że potrafi. Planując skok na OFE obiecuje zmnieszyć dług publiczny bez zmniejszania mojej emerytur. Skąd znalazł te pieniądze? Nie znalazł, tylko łże.
 
Boni brat Pinokio – 3 stycznia 2011 –  Nie wiedziałem, czy minister profesor Boni nie wie, czy kłamie, gdy  mówi, że zabranie naszych pieniędzy z OFE by pokryć bieżące wydatki ZUS zmniejsza dług publiczny. Po lekturze listu Boniego w „Gazecie Wyborczej” nabrałem przekonania graniczącego z pewnością, że Boni to brat Pinokia.
 
UFO, yeti, bocian, emerytury dla młodych… – 31 grudnia 2010 –  Kilka prostych prawd o OFE.
Mózg rządu ściemnia czy nie wie… – 24 grudnia 2010 –  Nie wiem czy celowo kłamie, czy też brakuje mu wiedzy. Jednak faktem jest, że Michał Boni po raz kolejny minął się z prawdą w sprawie OFE.
 
OFE – 28 listopada 2010 – O związku OFE z długiem publicznym, a więc o tym dlaczego politycy chcą się dobrać do OFE.

 

 

0 comments… add one

Leave a Comment